Trwa ładowanie...

Budowa obwodnicy Augustowa bliska półmetka

Prace przy budowie obwodnicy Augustowa (Podlaskie) zbliżają się do półmetka. Obwodnica została wytyczona przez Raczki i ma być drogą szybkiego ruchu. Ma powstać za rok - poinformował rzecznik białostockiego oddziału GDDKiA Rafał Malinowski.

Share
Budowa obwodnicy Augustowa bliska półmetka
Źródło: Thinkstockphotos
d1pi9p3

Obwodnica Augustowa jest realizowana w drugim wariancie przez Raczki, gdyż po protestach ekologów w 2009 roku wstrzymano jej budowę w wariancie przez Szczebrę. Obwodnica miała przecinać cenną przyrodniczo Dolinę Rospudy - stąd protesty ekologów.

W nowym wariancie także nie udało się uniknąć sąsiedztwa Rospudy. Największy most w ramach inwestycji o długości 180 metrów długości przecina dolinę w okolicach Raczek. Most ma wysokość ok. 15 metrów nad doliną; trwa jego budowa. Podstawy mostu już stoją, zamontowana została już prawa jezdnia, ale wymagało to szczególnej ostrożności, by nie zniszczyć doliny.

- Konstrukcja jezdni została zmontowana przed obiektem na górze obok doliny, a potem była nasuwana i scalana na moście, Alternatywą było montowanie mostu w dolinie, ale byłoby to uciążliwe dla środowiska naturalnego - powiedział PAP kierownik budowy Antoni Ciepielewski z firmy Budimex.

d1pi9p3

Dodał, że wznoszenie mostu metodą tradycyjną wymagałoby stawiania dźwigów w dolinie, które zniszczyłyby cenne przyrodniczo obszary. Inwestycja zakłada budowę 33 mostów, 15 wiaduktów i licznych przejść dla zwierząt.

Jak poinformował Malinowski, do tej pory wykonano całą wymianę gruntów przy budowie obwodnicy, w osiemdziesięciu procentach wykonane są nasypy ziemne, układane są warstwy mrozoodporne na drodze.

- Prace będą prowadzone do momentu, kiedy będą pozwalały na to warunki. Chcemy, żeby do końca przyszłego roku obwodnica była gotowa - powiedział PAP Malinowski.

Obwodnica Augustowa w wariancie przez Raczki powstaje w systemie "zaprojektuj i zbuduj". Umowa z wykonawcą została zawarta w marcu 2011 r. W grudniu 2012 wykonawca - firma Budimex - przejęła plac budowy. Obwodnica ma mieć 34,2 km długości. W ciągu drogi krajowej nr 8 na odcinku od węzła Augustów do węzła Raczki (blisko 21,5 km) będzie drogą jednojezdniową. Na pozostałym odcinku - od węzła Raczki do węzła Suwałki-Południe będzie dwujezdniową drogą planowanej trasy ekspresowej nr 61.

Budowa ma się zakończyć jesienią 2014 r. Wartość inwestycji to 659 mln zł.

d1pi9p3

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1pi9p3
d1pi9p3