Budowa własnego domu. Polacy realizują swoje marzenie zwykle przed czterdziestką

Budowa domu jest realizacją marzenia, które Polacy najczęściej spełniają przed 40. rokiem życia. Najwięcej domów powstaje na wsi, a ich budowa trwa blisko dwa lata - wynika z "Raportu o budowie domów w Polsce" wykonanego przez serwis oferteo.pl.

Budowa własnego domu. Polacy realizują swoje marzenie zwykle przed czterdziestką
dchrisoh/Flickr (CC BY-NC-ND 2.0)

Według najnowszego raportu podsumowującego 2016 r. wynika, że najwięcej nowych inwestycji powstało w woj. mazowieckim (17 proc.) i wielkopolskim (11 proc.). Najmniej - w woj. opolskim i lubuskim - po 1 proc. Taki sam odsetek (1 proc.) osób ankietowanych wskazał, że buduje dom poza granicami Polski.

Polacy najczęściej budują dom na wsi (57 proc. respondentów), czyli tyle samo, co w poprzednim roku. 19 proc. ankietowanych odpowiedziało, że buduje dom w mieście liczącym poniżej 50 tys. mieszkańców, a tylko 9 proc. budowało w miastach powyżej 500 tys. mieszkańców.

Przeprowadzka z miasta na wieś była jedną z najczęściej wskazywanych przyczyn, dla których Polacy decydują się na budowę domu, ale tylko nieliczni (0,5 proc. ankietowanych) chciałaby przeprowadzić się ze wsi do miasta.

Najważniejszym powodem budowy domu jest realizacja marzeń (24 proc. odpowiedzi). Ale 18 proc. badanych stwierdziło, że budowa domu opłaca się bardziej niż kupno mieszkania. Istotne znaczenie miały również: chęć zwiększenia powierzchni mieszkalnej (16 proc.) oraz chęć posiadania ogrodu (12,5 proc.). Jako powody wskazywane były również: narodziny dzieci i fakt posiadania działki budowlanej.

Według raportu najczęściej decydujemy się na taki krok jeszcze przed 40. rokiem życia. Wśród ankietowanych najwięcej było osób, które rozpoczęły budowę, będąc w wieku 31-35 lat (29 proc.) oraz 26-30 lat i 36-40 lat (po 20 proc.).
Z badania wynika, że najczęściej w domach mieszkają 4 osoby - "2+2" (33 proc. wskazań). Nieco mniejszy odsetek stanowiły rodziny trzyosobowe (29 proc.) oraz dwuosobowe (25 proc.).

Proces inwestycyjny (od kupna działki do ukończenia budowy) trwa przeciętnie 22 miesiące i należy liczyć się z tym, że ostateczne koszty budowy mogą być wyższe od prognozowanych - najczęściej do 25 proc. Znaczna większość badanych posiłkowała się kredytem bankowym i ponad połowa przekroczyła zakładane koszty.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (54)