Trwa ładowanie...

Budownictwo socjalne. Gminy chcą wywalczyć sobie dopłaty

Wartość wniosków złożonych przez samorządy do państwowego banku BGK na dopłaty do budownictwa socjalnego już przekroczyła zarezerwowaną pulę 63 mln zł. Bank przypomina, że jesienią ruszy druga w tym roku tura naborów wniosków w rządowym programie.

Budownictwo socjalne. Gminy chcą wywalczyć sobie dopłatyŹródło: WP.PL, fot: WP/Jan Stanisławski
drc32pd
drc32pd

Na 65 mln zł opiewają wnioski złożone przez gminy do Banku Gospodarstwa Krajowego. W puli do rozdania jest o dwa miliony mniej. Pieniądze mają posłużyć w finansowaniu budów mieszkań socjalnych.

Bank przypomina, że jesienią ruszy druga w tym roku tura naborów wniosków w rządowym programie. Do Banku Gospodarstwa Krajowego wpłynęło 76 wniosków od gmin o łącznej wartości ponad 65 mln zł. Pula środków wynosząca 63 mln zł została przekroczona o ponad 2 mln zł, a wartość złożonych wniosków wzrosła o ponad 70 proc. w porównaniu z ostatnią edycją z jesieni 2014 r.

Wtedy wpłynęło 56 wniosków na łączną kwotę finansowego wsparcia 37,12 mln zł - poinformowała Anna Czyż, rzecznik prasowy BGK.

drc32pd

Bank poinformuje, że łącznie gminy chcą wybudować 1 119 mieszkań dla najuboższych, korzystając z dopłaty w ramach rządowego programu. Podobnie jak w poprzednich latach najbardziej zainteresowane programem są gminy z południowych regionów Polski - blisko jedna trzecia wniosków wpłynęła z województwa śląskiego.

- Od 2011 roku wszystkie pozytywnie ocenione projekty uzyskały dofinansowanie. Sprawdzamy teraz poprawność złożonych przez gminy wniosków, by zweryfikować, jak duże będzie faktyczne wykorzystanie przydzielonej na edycję puli środków finansowych. Mamy nadzieję, że i tym razem kwalifikację uzyskają wszystkie wnioski poprawne od strony formalnej - przyznaje wicedyrektor Bogusław Białowąs z Banku Gospodarstwa Krajowego.

W tym roku gminy będą mogły jeszcze raz wystąpić o wsparcie państwa na zapewnienie dachu nad głową najuboższym. Tak jak w poprzednich latach, jesienią odbędzie się druga edycja naboru wniosków, w terminie 1 - 30 września. Wartość pomocy jaka zostanie przyznana będzie podobna do tej zaplanowanej w pierwszej turze. W sumie na tegoroczne dopłaty w ramach programu budownictwa socjalnego BGK planuje przeznaczyć ponad 120 mln zł.

Z programu, który ruszył w 2007 r. najczęściej korzystają gminy. Obecnie BGK informuje, że dzięki wsparciu z budżetu Państwa w całej Polsce powstało już ponad 11 tysięcy lokali socjalnych, komunalnych, mieszkań chronionych, miejsc w noclegowniach i domach dla bezdomnych, a kolejnych 4,5 tysiąca jest w trakcie realizacji.

drc32pd

Od 2007 r. - kiedy ruszył program - BGK przyznał bezzwrotne dotacje w łącznej wysokości ponad 0,5 mld zł, co pozwoliło na realizację ponad 900 przedsięwzięć mieszkaniowych o wartości przekraczającej 1,8 mld zł.

68 proc. utworzonych w ramach programu BGK zasobów mieszkaniowych to lokale socjalne, a 23 proc. to mieszkania komunalne. W ramach dopłat powstają też miejsca w noclegowniach i domach dla bezdomnych, a także mieszkania chronione oraz lokale dla powodzian.

Z danych BGK wynika, że najwięcej inwestycji do tej pory realizowanych w ramach programu było przez gminy na Mazowszu - 2 tys. 292 lokale, Śląsku - 1 tys. 830 i Pomorzu Zachodnim - 1 tys. 823. Z programu najrzadziej korzystały: województwo opolskie - 458, łódzkie - 499 i podlaskie - 501.
Celem programu jest wsparcie samorządów w realizacji ustawowego obowiązku zapewnienia lokali najuboższym mieszkańcom. Jest on realizowany przez BGK w formie bezzwrotnego finansowania (dotacji) projektów budowlanych lub remontowych oraz kupna lokali bądź budynków. Wysokość wsparcia w zależności od przedsięwzięcia może wynieść od 30 do 50 proc. wartości inwestycji.

Wnioski można składać w BGK dwa razy do roku od 1 do 31 marca oraz od 1 do 30 września. To nie jedyny rządowy program wsparcia mieszkalnictwa realizowany przez państwowy BGK. Odpowiada on też za realizację, również rządowego, programu wsparcia mieszkalnictwa "Mieszkanie dla Młodych".

drc32pd

Na początku stycznia, tym razem z inicjatywy banku, wystartował program Fundusz Mieszkań na Wynajem, w ramach którego BGK już udostępnił mieszkania na wynajem w nowym budynku w Poznaniu i jest w trakcie realizacji drugiej inwestycji - w Gdańsku Wrzeszczu. Program autorstwa banku jest adresowany do najemców o średnich dochodach.

Fundusz Mieszkań na Wynajem nie będzie kupował pojedynczych mieszkań, lecz całe budynki z lokalami lub będzie zlecał ich budowę. W najbliższych latach BGK planuje zainwestować poprzez Fundusz 5 mld zł na zakup ok. 20 tys. mieszkań w największych miastach. Obecnie BGK Nieruchomości, realizujący ten program ze środków banku, jest w trakcie analizy kolejnych kilkudziesięciu projektów zlokalizowanych w aglomeracjach: warszawskiej, trójmiejskiej, krakowskiej, wrocławskiej, łódzkiej, poznańskiej i śląskiej. Łącznie jest to ponad 3 tys. mieszkań na różnych etapach budowy. Lokale te będą udostępniane najemcom w latach 2015-2017.

Polska w rankingach OECD (Organizacja Wspólnoty Gospodarczej i Rozwoju) pod względem warunków mieszkaniowych, od lat zajmuje odległe miejsca wśród 34 ocenianych krajów. Także rodzime badania potwierdzają problem związany z budownictwem mieszkaniowym w Polsce. Ponad połowa badanych - 52,8 proc. przez CBOS we wrześniu 2013 r. przyznała, że brak perspektyw mieszkaniowych jest jednym z najważniejszych problemów polskich rodzin, a aż 72,7 proc. oceniło, że problemy mieszkaniowe są główną przyczyną narastającego kryzysu demograficznego.

NIK już w 2012 r. ostrzegała rząd, że w Polsce brakuje 1,5 mln mieszkań, a kolejne 200 tys. w niedługim czasie zostanie wycofane z użytku, co jeszcze pogłębi ten deficyt.

drc32pd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
drc32pd