Trwa ładowanie...
d2x7w5z

Budżet obywatelski Ciechanowa: wygrały parki i szkolenia piłkarskie

Miejski park rekreacyjny za 200 tys. zł, wspomaganie szkolenia piłkarskiego najmłodszych i seniorów za 60 tys. zł oraz utworzenie parku przyjaznego dzieciom za 180 tys. zł - to zwycięskie projekty drugiej edycji budżetu obywatelskiego Ciechanowa (Mazowieckie).

Share
d2x7w5z

Z 70 zgłoszonych pomysłów na inwestycje lokalne pod głosowanie, które trwało od 7 do 30 września, poddano 19 przedsięwzięć o charakterze ogólnomiejskim i 40 dla każdego z 12 ciechanowskich osiedlowych. Wyniki zaprezentowano w środę. Frekwencja w głosowaniu wyniosła tam 15,8 proc. i była prawie trzy razy wyższa niż rok wcześniej. Wszystkie głosy poddano weryfikacji - ważnych było 5271, a nieważnych 646.

"Cieszy mnie duże zaangażowanie mieszkańców w budżet obywatelski, a tym samym w życie miasta. Ciechanowianie wykazali się aktywnością zarówno w kwestii zgłaszania projektów, jak i podczas głosowania" - podkreślił prezydent miasta Krzysztof Kosiński. Zaznaczył jednocześnie, iż ma nadzieję, że w kolejnych edycjach budżetu obywatelskiego zaangażowanie ciechanowian będzie jeszcze większe. "Widać, że w coraz większym stopniu stajemy się społeczeństwem obywatelskim" - zauważył Kosiński.

Kwota, jaką samorząd Ciechanowa przeznaczył na realizację budżetu obywatelskiego na 2016 r., to blisko 1,6 mln zł. W kategorii ogólnomiejskiej najwięcej głosów otrzymały projekty: utworzenia miejskiego parku rekreacyjnego na ciechanowskim Podzamczu (648 głosów), wspomagania szkolenia piłkarskiego dzieci i młodzieży oraz drużyny seniorów (627), a także odrestaurowania parku im. Dąbrowskiego w ramach przedsięwzięcia "park przyjazny dzieciom" (545). Projekty te zwyciężyły z pomysłami m.in. na niedzielne obiady dla dzieci z rodzin najuboższych (503 głosy), budowy pola do paintballu (391), budowy skateparku (169) czy utworzenia samoobsługowych stacji naprawy rowerów (102).

W głosowaniu wybrano do realizacji także po jednym projekcie dla 12 osiedli mieszkaniowych. Wśród nich znalazły się m.in. nowe miejsca parkingowe i place zabaw dla dzieci.

d2x7w5z

W obecnym wydaniu budżetu obywatelskiego Ciechanowa wartość projektu ogólnomiejskiego nie mogła przekroczyć 200 tys. zł, a osiedlowego nie mogła być wyższa niż 100 tys. zł. Głosowanie nad projektami odbywało się w wyznaczonych punktach miasta oraz poprzez internet na platformie konsultacji społecznych tamtejszego urzędu miasta. Kartę do głosowania można było przesłać również tradycyjną pocztą. Głosy, jeden na projekt ogólnomiejski i jeden na projekt osiedlowy, mógł oddać każdy ciechanowianin, który ukończył do dnia głosowania 16 lat.

W ubiegłorocznej, pierwszej edycji budżetu obywatelskiego Ciechanowa, czyli na 2015 r., łączna pula środków wyniosła 1 mln zł. Zgłoszono wówczas 22 projekty, a mieszkańcy miasta wybrali do realizacji 12 spośród 18, które przeszły pozytywnie weryfikację. W głosowaniu za pośrednictwem elektronicznej platformy konsultacji społecznych wzięło udział 2609 osób, a głosów oddano 1983. Najwięcej głosów zdobyły wtedy projekty: budowy parku aktywnej rekreacji za 161 tys. zł i parku rekreacyjno-sportowego z kwotą 79 tys. zł oraz utworzenie Street Workout Parku za 60 tys. zł. Pierwszych osiem inwestycji z listy zwycięskich projektów ruszyło w czerwcu. Są to m.in. Street Workout Park, dwie siłownie zewnętrzne i dwa parki rekreacji.

Ciechanów planuje, by od tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego kwota przeznaczana na realizację zgłaszanych projektów była stała, liczona jako 1 proc. wykonanych dochodów z roku poprzedzającego wybór projektów. Stąd też pula środków obecnej edycji wyniosła dokładnie 1 mln 589 tys. 992 zł.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d2x7w5z

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2x7w5z
d2x7w5z