Burza w szklance wody - komentarz walutowy

Od kilku tygodni straszono Polaków konsekwencjami referendum w Szwajcarii. Jak się okazało, strach był zdecydowanie przesadzony, o czym świadczy wynik 77,3% osób przeciwko. Piątkowe dane o PKB potwierdziły dobrą kondycję polskiej gospodarki. Dobrze wypadł również dzisiejszy PMI dla przemysłu.

Burza w szklance wody - komentarz walutowy
FABRICE COFFRINI / AFP

Weekendowe referendum w Szwajcarii za sprawą kilku bardzo odważnych, aczkolwiek mało realnych, prognoz wywoływało bardzo dużo emocji w Polsce. Szczególnie dotyczyło to osób posiadających kredyty walutowe we franku, a jest ich około 700 tysięcy. Szwajcarzy głosowali nie tylko w sprawie dla nas najważniejszej, gdzie decydowali o podniesieniu rezerw złota, ale również na temat ograniczenia emigracji oraz zniesienia ulg podatkowych dla odpowiednio zarabiających obcokrajowców. Wszystkie te koncepcje zostały odrzucone w referendum. O tym, jak skuteczny jest mechanizm referendów w dojrzałym społeczeństwie obywatelskim, świadczy fakt, że przeciwko zakupom złota i windowaniu kursu własnej waluty zagłosowało 77,3% uczestników referendum.

W piątek poznaliśmy dane o polskim PKB. Rośnie on zgodnie z oczekiwaniami o 3,3% w skali roku. Jest to bardzo solidny rezultat, który obala teorie o konieczności dalszej stymulacji gospodarczej w Polsce. Nie powoduje to oczywiście, że efekt grudniowego posiedzenia RPP jest z góry przesądzony, aczkolwiek sama inflacja to najprawdopodobniej za mało, by dalej ciąć stopy procentowe.

W nocy nadeszły dane z Azji. Zarówno PMI Chin jak i Japonii symbolicznie spadły. Znacznie lepiej od oczekiwań zaprezentowały się z kolei Indie.

Rano poznaliśmy indeks PMI dla przemysłu dla Polski. wyniósł on 53,2 pkt i jest to wzrost o 2 pkt względem poprzedniego miesiąca przy oczekiwanych spadkach. Jest to kolejny sygnał sugerujący, że najbliższe posiedzenie RPP skończy się brakiem zmian w stopach procentowych.

Dzisiaj warto zwrócić uwagę na następujące dane:
10:00 - Włochy - PKB,
10:30 - Wielka Brytania - indeks PMI dla przemysłu,
15:45 - USA - indeks PMI dla przemysłu.

EUR/PLN

Obraz
© (fot. internetowy kantor)

Wykres kursu średniego EUR/PLN za okres od 01.09.2014 do 01.12.2014

Kurs EUR/PLN po przebiciu ostatnich maksimów utworzył nagły trend spadkowy. Mamy obecnie silny ruch w dół, ale w dalszym ciągu bardzo mocnym wsparciem pozostają okolice 4,1700, od których to kurs wielokrotnie w ostatnich 2 miesiącach się odbijał.

CHF/PLN

Obraz
© (fot. internetowy kantor)

Wykres kursu średniego CHF/PLN za okres od 01.09.2014 do 01.12.2014

Kurs CHF/PLN podobnie jak EUR/PLN po próbach przebicia maksimów utworzył kilkugroszową korektę. Oporem dla ruchów w górę jest 3,5250, czyli ostatnie maksimum lokalne. W przypadku kontynuacji ruchu w dól bardzo silne wsparcie znajduje się w okolicach 3,4400, czyli na 3 miesięcznym minimum kursowym.

USD/PLN

Obraz
© (fot. internetowy kantor)

Wykres kursu średniego USD/PLN za okres od 01.09.2014 do 01.12.2014

Kurs USD/PLN od początku listopada tworzy trend boczny. Dolne ograniczenie tego ruchu to okolice 3,3350. W przypadku ruchu w górę oporem są ostatnie maksima na poziomie 3,4150.
GBP/PLN

Obraz
© (fot. internetowy kantor)

Wykres kursu średniego GBP/PLN za okres od 01.09.2014 do 01.12.2014

Kurs GBP/PLN od lipca porusza się w silnym trendzie wzrostowym. Podobnie jak kurs USD/PLN doszło do silnego skoku w górę, a ruch osiągnął poziom 5,4100 po czym zawrócił. W przypadku ruchu w dół najbliższym wsparciem jest 5,2400, gdzie znajduje się ostatnie minimum lokalne.

Maciej Przygórzewski
główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat
Currency One SA

walutyrynek walutowymaciej przygórzewski

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)