Trwa ładowanie...
d2kil4v

Bydgoszcz/ Ponad 8 mln zł na inwestycje objęte programem KAWKA

Ponad 8 mln zł kosztować będą inwestycje objęte programem KAWKA w Bydgoszczy. W ramach przedsięwzięcia ukierunkowanego na poprawę jakości powietrza w centrum miasta, w mieszkaniach komunalnych i prywatnych zlikwidowane zostaną stare piece opalane węglem.

Share
d2kil4v

KAWKA to program służący likwidacji niskiej emisji zanieczyszczeń. Jego celem jest m.in. dofinansowanie wymiany starych pieców opalanych np. węglem na bardziej ekologiczne. W Bydgoszczy KAWKA realizowana będzie w latach 2015-2018.

Rzecznik bydgoskiego ratusza Piotr Kurek poinformował, że dotacja, jaką miasto uzyska na realizację przedsięwzięcia to ok. 4,3 mln zł. Jak dodał, 3,7 mln zł udostępnione zostanie przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a 0,6 mln przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Całkowity koszt inwestycji objętych programem w Bydgoszczy planowany jest na kwotę 8,2 mln zł.

"W ramach tych środków chcemy przeprowadzić likwidację pieców i kotłów opalanych węglem w 19 budynkach będących własnością gminy. Administracja Domów Miejskich w uzgodnieniu z Komunalnym Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej wytypowały już budynki znajdujące się w obszarze przekroczeń stężenia dopuszczalnego pyłu PM10 (o średnicy do 10 mikrometrów - PAP)" - powiedział Kurek.

d2kil4v

Rzecznik podkreślił, że w ramach inwestycji prowadzonych w lokalach komunalnych wykonane zostaną również m.in. opinie ornitologiczne, projekty termomodernizacji i budowy instalacji centralnego ogrzewania oraz ciepłej wody użytkowej, a także przygotowane zostaną kosztorysy budowy instalacji centralnego ogrzewania. Całkowity koszt zadań zaplanowanych przez ADM wynosi 7,2 mln zł, a wysokość dotacji - do 3,6 mln zł.

Kurek dodał, że KAWKĄ objęte będą również lokale prywatne, których właściciele wnioskowali o dofinansowanie z programu m.in. na wymianę pieców węglowych na ekologiczne urządzenia grzewcze. "W efekcie zlikwidowane zostaną źródła ciepła opalane paliwem stałym na rzecz ekologicznych urządzeń grzewczych w 27 lokalach mieszkalnych i trzech budynkach mieszkalnych będących własnością osób fizycznych. W przypadku dwóch lokali wykonana zostanie termomodernizacja" - wskazał rzecznik.

Dodał, że całkowity koszt inwestycji, które w ramach programu przeprowadzone zostaną w lokalach prywatnych w Bydgoszczy wynosi 449 tys. zł, a przyznana dotacja - prawie 225 tys. zł.

d2kil4v

Podziel się opinią

Share
d2kil4v
d2kil4v