Trwa ładowanie...

Były szef China Mobile skazany na śmierć za korupcję

Były szef regionalnego oddziału jednej z największych firm telekomunikacyjnych na świecie, China Mobile, został skazany na karę śmierci w zawieszeniu na dwa lata za przyjęcie ponad 2,5 mln dolarów łapówek - poinformowała chińska agencja Xinhua.

Share
Były szef China Mobile skazany na śmierć za korupcję
Źródło: thinkstock
d2lmw3k

Jeśli przez 24 miesiące były prezes i dyrektor generalny China Mobile w prowincji Syczuan, Li Hua, nie złamie prawa, to wyrok śmierci może mu zostać zamieniony na dożywocie - ogłosił sąd w mieście Panczyhua (Panzhihua).

Według agencji Xinhua, Li przyjmował łapówki od lokalnych firm. Zwrócił pieniądze, jednak nie miało to wpływu na wyrok.

d2lmw3k

Wyrok śmierci w zawieszeniu usłyszał w zeszłym miesiącu także były wiceprezes China Mobile, Zhang Chunjiang. W latach 1994-2009 Zhang przyjął w sumie 1,5 mln dolarów łapówek. Był wówczas pracownikiem różnych państwowych firm telekomunikacyjnych.

Te przypadki pokazują jak głęboko zakorzeniona jest korupcja w chińskich korporacjach państwowych - pisze "New York Times" na swej stronie internetowej dodając, że w ostatnich latach chińskie władze walczą z łapówkarstwem wśród wysoko postawionych urzędników i pracowników firm państwowych.

China Mobile to największy operator telefonii komórkowej na świecie pod względem liczby abonentów - zauważa "NYT". W rankingu magazynu "Fortune", przedstawiającym największe światowe firmy, China Mobile plasuje się na 77 miejscu.

d2lmw3k

Podziel się opinią

Share
d2lmw3k
d2lmw3k