BZ WBK: emocjonująca końcówka

Zostało już tylko kilka dni do wyboru nabywcy polskiego banku przez jego właściciela Allied Irish Banks.

BZ WBK: emocjonująca końcówka
Źródło zdjęć: © WP.PL

Końcowa faza największych transakcji jest zawsze bardzo emocjonująca, bo zawiera najwięcej działań lobbingowych. Tak będzie i w przypadku sprzedaży pakietu kontrolnego w Banku Zachodnim WBK. Sprzedający Allied Irish Banks ma zakończyć ten proces do końca tego tygodnia – mówią dwie osoby związane z transakcją. AIB jest pod ścianą, bo musi pozyskać 7,5 mld euro w możliwie najkrótszym czasie, by spłacić część zobowiązań wobec rządu irlandzkiego. Ze sprzedaży akcji BZ WBK (ma 70,4 proc.) może uzyskać „tylko” nieco ponad 2 mld euro.

Starcie trójki

Walkę o trzeci bank detaliczny w Polsce toczą francuski BNP Paribas, hiszpański Santander i PKO Bank Polski.Jak dodają nasi rozmówcy, na poniedziałek jest zaplanowane spotkanie wysokiego rangą przedstawiciela zarządu BNP Paribas z kierownictwem Ministerstwa Skarbu.

- Celem tej wizyty jest próba wywarcia presji na resort skarbu, by nie wspierał tak silnie PKO BP w dążeniach do przejęcia BZ WBK - twierdzi nasz rozmówca. Dodaje, że różne szczeble administracji, od Kancelarii Premiera po ministerstwa Finansów i Skarbu, mają jednak uzgodnione stanowiska i PKO BP otrzymało ich silne poparcie.

- Kluczem jest jak zwykle cena, ale my nie chcemy przepłacać. Nasza oferta jest silna krótkim okresem realizacji transakcji i trudno będzie konkurentom ją przebić w tym aspekcie. A Irlandczycy cenią sobie pewność i czas. Poza tym mamy jeszcze w zanadrzu działania lobbingowe w samej Irlandii – mówi osoba związana z transakcją po stronie PKO BP.

Z kolei Hiszpanie według naszych informacji złożyli Irlandczykom propozycję zakupu nie tylko BZ WBK, ale także 22 proc. akcji amerykańskiego banku M&T będących w posiadaniu AIB. – Mogą grać ceną. Dać mało za aktywa w Stanach, dużo za polski bank. To ich strategia – mówi jeden z bankowców.

Frakcje w BZ WBK

W samym Banku Zachodnim WBK są również trzy frakcje. Według naszych informacji sam zarząd banku przychylnym okiem patrzy na ofertę PKO Banku Polskiego. Z kolei Irlandczycy zasiadający w radzie nadzorczej kibicują Hiszpanom, a polscy przedstawiciele w radzie widzą korzyści wynikające z oferty Francuzów. Związki zawodowe w banku obawiają się najwięcej PKO BP, ale w każdym przypadku dojdzie do fuzji z spółkami inwestorów działających w Polsce, będą więc redukcje zatrudnienia.

Wszyscy chcą 66 proc.

Według naszych informacji wszystkie trzy grupy złożyły oferty na zakup do 66 proc. akcji BZ WBK (na sprzedaż wystawionych jest 70,4 proc. akcji). Ma to na celu uniknięcie przez inwestora przekroczenia progu 66 proc. głosów w banku, co wiązałoby się z obowiązkiem ogłoszenia wezwania na wszystkie pozostałe akcje. W przypadku wezwania trzeba się bowiem liczyć z wyłożeniem dodatkowych 4,5 mld zł, czyli ponad 1 mld euro. Łącznie wartość transakcji mogłaby sięgnąć więc 15 mld zł. Ten wydatek nie jest też na rękę PKO BP, ale jeśliby się połączył z BZ WBK, zaoferowałby swoje akcje mniejszościowym akcjonariuszom BZ WBK. O takich planach nie informują inni oferenci.

Francuski BNP Paribas zaangażował bank inwestycyjny Goldman Sachs oraz jednego z najbardziej znanych prawników w branży finansowej Lejba Fogelmana z kancelarii Dewey & LeBoeuf. Hiszpańskiemu Santanderowi doradza bank inwestycyjny Nomura. Polskiemu PKO BP pomaga szwajcarski bank Credit Suisse.

Kuba Kurasz

bz wbkirlandiabank

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)