Trwa ładowanie...
d4bqem5

BZ WBK oczekuje w '14 wzrostu zysku netto większego niż 3-5 proc. sektora bankowego (opis)

29.04. Warszawa (PAP) - BZ WBK oczekuje w tym roku wzrostu zysku netto, bez zdarzeń jednorazowych, większego niż 3-5 proc. szacowane dla całego sektora bankowego w Polsce -...

d4bqem5
d4bqem5

29.04. Warszawa (PAP) - BZ WBKBZ WBK (Zobacz notowania spółki ») oczekuje w tym roku wzrostu zysku netto, bez zdarzeń jednorazowych, większego niż 3-5 proc. szacowane dla całego sektora bankowego w Polsce - poinformował podczas wtorkowej konferencji prezes Mateusz Morawiecki. Bank chce w tym roku zwiększać akcję kredytową szybciej niż rynek, liczy też na dalszy spadek kosztu ryzyka.

"W tym roku chcemy poprawić zysk netto. Myślę, że w przypadku BZ WBKBZ WBK wzrost zysku netto w tym roku będzie wyższy niż 3-5 proc., o których mówi się w przypadku całego sektora bankowego w Polsce" - powiedział Morawiecki na konferencji.

Dodał, że chodzi o zysk bez zdarzeń jednorazowych, planowanych na ten rok.

W pierwszym kwartale zysk netto banku wzrósł o 20 proc. w ujęciu rok do roku. W całym 2013 roku zysk netto grupy BZ WBKBZ WBK wyniósł natomiast 1,98 mld zł i był 38,3 proc. wyższy niż rok wcześniej.

d4bqem5

BZ WBKBZ WBK planuje w tym roku nieco wyższy od średniej rynkowej wzrost sprzedaży kredytów. Bank notuje obecnie rekordowy wzrost wolumenów kredytowych w segmencie małych i średnich firm.

"Akcję kredytową chcemy rozwijać 1-3 pp powyżej średniej rynkowej w sektorze, którą szacujemy na 4-5 proc. wzrostu" - powiedział prezes na konferencji.

"W segmencie małych i średnich spółek widzimy budzącą się do życia gospodarkę, co przejawia się rosnącymi wolumenami oraz wzrostem naszych marż. W marcu mieliśmy rekordową sprzedaż dla MŚP" - dodał.

W pierwszym kwartale sprzedaż kredytów BZ WBKBZ WBK była wyższa kdk o 6 proc. w segmencie kredytów konsumpcyjnych i hipotecznych oraz o 9 proc. wyższa w segmencie MŚP.

d4bqem5

Bank spodziewa się, że koszty ryzyka będą w tym roku niższe niż 100 pb, choć mogą zejść nawet poniżej 90 pb - poinformował na konferencji prezes Morawiecki.

"W ubiegłym roku zapowiadaliśmy koszty ryzyka na poziomie 120 pb, a skończyliśmy w okolicach 100 pb. Na koniec pierwszego kwartału było to 96 pb. Myślę, że ten rok też zakończymy poniżej 100 pb, może nawet poniżej 90 pb" - powiedział prezes.

Dodał, że poprawa jakości portfela kredytowego ma miejsce m.in. w segmencie hipotecznym, gdzie na książkę hipoteczną przejętą po Kredyt Banku przełożono procesy stosowane w samym BZ WBKBZ WBK. Poprawia się również jakość portfela MŚP, w czym pomaga m.in. ożywienie gospodarcze.

Prezes Morawiecki poinformował również, że BZ WBKBZ WBK prowadzi zaawansowane rozmowy w sprawie sprzedaży części niespłacanego portfela kredytów hipotecznych.

d4bqem5

Na koniec pierwszego kwartału koszt ryzyka BZ WBKBZ WBK spadł do 96 pb z 101 pb na koniec 2013 roku.

BZ WBKBZ WBK po pierwszym kwartale osiągnął 308 mln zł zanualizowanych oszczędności kosztowych wynikających z połączenia z Kredyt Bankiem. Prezes Morawiecki podał, że jest to wynik lepszy od oczekiwań banku. Dodał, że bank podtrzymuje cel 340 mln zł synergii kosztowych w 2015 roku, jak również nadal spodziewa się 60 mln zł synergii dochodowych w bieżącym roku.

BZ WBKBZ WBK nie wyklucza emisji obligacji w tym roku.

"Chcemy nadal wydłużać nasze finansowanie, a z tym, poza bazą depozytową, wiążą się również emisje obligacji. Uplasowaliśmy emisję na 500 mln zł, i nie wykluczam, że jeszcze w tym roku dokonamy kolejnej emisji" - powiedział prezes.

d4bqem5

We wtorek przed sesją BZ WBKBZ WBK podał wyniki za pierwszym kwartał.

Zysk netto grupy BZ WBKBZ WBK w pierwszym kwartale 2014 roku wyniósł 449,5 mln zł. Zysk banku okazał się wyższy od oczekiwań rynku, który spodziewał się, że wyniesie on 428,1 mln zł.

Oczekiwania piętnastu biur maklerskich, co do zysku netto za I kwartał, wahały się od 491 mln zł do 368 mln zł.

Wynik odsetkowy banku w I kwartale wyniósł 867,7 mln zł i okazał się 1 proc. niższy do oczekiwań analityków, którzy liczyli, że wyniesie on 872,2 mln zł (w przedziale oczekiwań 897-865 mln zł).

d4bqem5

Kwartalna marża odsetkowa netto wyniosła 3,6 proc., wobec 3,5 proc. w czwartym kwartale 2013 roku. Rok wcześniej marża wyniosła 3,3 proc.

Wynik z prowizji w I kwartale 2014 roku wyniósł 441,9 mln zł i był również nieznacznie niższy do szacunków rynku, który spodziewał się 446,4 mln zł (oczekiwania wahały się od 467 mln zł do 434 mln zł).

Koszty w pierwszym kwartale 2014 roku wyniosły 709 mln zł, i były o 6 proc. wyższe niż oczekiwał rynek (670,2 mln zł). W pierwszym kwartale 2013 roku koszty wyniosły 676,9 mln zł.

Odpisy z tytułu utraty wartości kredytów wyniosły w pierwszym kwartale 2014 roku 162 mln zł. Rynek oczekiwał tymczasem odpisów na poziomie 168,9 mln zł.

O godz. 13.15 kurs BZ WBKBZ WBK utrzymuje się na poziomie zbliżony do poniedziałkowego zamknięcia. (PAP)

kuc/ jtt/

d4bqem5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4bqem5