Trwa ładowanie...
d186jhl

BZ WBK planuje na 2012 rok zdecydowanie wyższy wzrost zyskowności niż na rynku (wywiad)

31.01. Warszawa (PAP) - BZ WBK planuje na 2012 rok zdecydowanie wyższy wzrost zyskowności niż średnia na rynku. Bank liczy na około 15 proc. wzrost portfela kredytów hipotecznych i...

Share
d186jhl

31.01. Warszawa (PAP) - BZ WBK planuje na 2012 rok zdecydowanie wyższy wzrost zyskowności niż średnia na rynku. Bank liczy na około 15 proc. wzrost portfela kredytów hipotecznych i konsumpcyjnych - poinformował PAP Mateusz Morawiecki, prezes banku.

"Wyniki za 2011 rok są wyższe niż nasze wcześniejsze oczekiwania, to był rekordowy rok jeśli chodzi o wynik netto i brutto, rekordowy rok jeśli chodzi o wzrost kredytów" - powiedział PAP Morawiecki.

"W 2012 roku nasz wzrost zysku będzie zdecydowanie wyższy niż średnia w sektorze. Widzimy jak wyglądają nasze wolumeny na tle konkurencji, portfel jest relatywnie zdrowszy niż rynek, rezerwy są niższe, a wzrost kredytów będzie wyższy" - dodał.

d186jhl

W całym 2011 roku zysk netto grupy BZ WBK wyniósł 1,18 mld zł, podczas gdy rok wcześniej było to 974,2 mln zł (wzrost o 21,6 proc.).

"W ciągu 12 miesięcy zwiększyliśmy o 1 punkt procentowy nas udział w rynku kredytów detalicznych. W kredytach gotówkowych, kartach kredytowych, kredytach na kontach zwiększyliśmy nasz udział w rynku z 3 na 4 proc." - powiedział Morawiecki.

Bank podał we wtorek, że wyłączając jednorazowe korekty w wysokości 88,8 mln zł, które wprowadzono do ksiąg rachunkowych w IV kwartale 2011 r. w ramach procesu ujednolicania praktyk operacyjnych z grupą Santander, zysk wzrósłby o 30,7 proc. r/r do 1,27 mld zł.

Prezes poinformował, że korekty te wiązały się między innymi ze zmianą odpisów amortyzacyjnych na software i zmianą odpisów amortyzacyjnych na remontowane budynku.

d186jhl

"W 2012 roku i 2013 roku zmiana ta będzie miała pozytywny wpływ, bo skoro przyspieszyliśmy amortyzację to znaczy, że będziemy mieli mniej do zamortyzowania względem naszych poprzednich planów. W kolejnych latach będziemy mieć więc trochę niższe koszty amortyzacyjne" - powiedział Morawiecki.

Prezes poinformował, że w 2012 roku bank będzie chciał kontynuować wysoką aktywność kredytową.

"Chcemy w 2012 roku kontynuować naszą aktywność kredytową i to praktycznie we wszystkich kategoriach. Wśród wielu rosnących kategorii kredytów na lokomotywę naszego rachunku wyrastają kredyty hipoteczne. Od stycznia zauważyliśmy, że jest dużo większy popyt na nasze kredyty hipoteczne w porównaniu do konkurencji" - powiedział Morawiecki.

"Spodziewam się w kredytach hipotecznych i kredytach konsumpcyjnych dwucyfrowego, około 15 proc., wzrostu portfela. W kredytach biznesowych spodziewam się albo niskiego dwucyfrowego wzrostu, albo wysokiego jednocyfrowego" - dodał.

Sebastian Karbarczyk (PAP)

seb/ ana/

d186jhl

Podziel się opinią

Share
d186jhl
d186jhl