Trwa ładowanie...
d2dw1oc
09-07-2015 14:05

BZ WBK: Półwysep Iberyjski będzie coraz popularniejszy dla polskiego eksportu

Warszawa, 09.07.2015 (ISBnews) - Polskie firmy coraz więcej eksportują do Hiszpanii i Holandii. Do Rosji wysyłanych jest coraz mniej produktów i trend ten zostanie podtrzymany, uważają eksperci z Banku Zachodniego WBK. Hiszpania już wyprzedza w zestawieniu Rosję, a ma szansę znaleźć się w pierwszej piątce największych odbiorców polskiego eksportu.

d2dw1oc
d2dw1oc

"Rosja powoli zmierza poza grono naszych największych odbiorców i jest to, niestety, proces nieunikniony. Tym bardziej, że pomimo pewnych nadziei Rosja, utrzymała embargo na żywność z Unii Europejskiej. Przedsiębiorcy, którzy ucierpieli, nie mieli wyjścia i musieli znaleźć nowych odbiorców. I znaleźli. Na razie przekierowali eksport na bliskie rynki. Za chwilę wyjdą na dalsze" - powiedział ekspert odpowiedzialny za rozwój biznesu międzynarodowego w Banku Zachodnim WBK Robert Antczak, cytowany w komunikacie.

W ubiegłym roku, w okresie od stycznia do kwietnia, udział Rosji w całości polskiego eksportu wynosił 4,3%. W tym samym okresie tego roku jest o niższy ponad 1/3 (2,8%). W zestawieniu największych zagranicznych odbiorców polskich towarów kraj ten w minionym roku notowany był na 6. miejscu, a obecnie jest na miejscu 8., podkreśla bank.
"Zgodnie z przewidywaniami ekspertów Banku Zachodniego WBK sprzed trzech miesięcy, przebojem do zestawienia 10 top odbiorców polskiego eksportu weszła Hiszpania. Dziś jest na miejscu 7. (awans z 11. miejsca w 2014 r.) ze wzrostem eksportu w pierwszych czterech miesiącach 2015 r. na poziomie 22,2% r/r" - czytamy w komunikacie.
"Półwysep Iberyjski będzie w najbliższych miesiącach jednym z popularniejszych rynków zbytu dla towarów z Polski. Stwierdzam to nie tylko na podstawie dotychczasowych wolumenów, ale też na podstawie zapytań naszych klientów. Wydaje się, że Hiszpania powoli zmierza w kierunku pierwszej piątki odbiorców polskich towarów" - powiedział Antczak.

Ekspert podkreśla, że na Półwyspie Iberyjskim świetnie radzą sobie eksporterzy zbóż, głównie pszenicy i żyta, leków, kosmetyków i chemikaliów przemysłowych oraz np. wyrobów z kauczuku (w tym opon). Hiszpania jest też ważnym rynkiem dla branży motoryzacyjnej i mięsnej, jak również artykułów AGD i RTV oraz mebli.

Według BZ WBK, dane pokazują, że bardzo wzrósł też udział Holandii w całości polskiego eksportu. W pierwszych czterech miesiącach 2014 r. wynosił on 4,1%, w tym roku sięga już 4,6%. "Do Holandii eksportujemy sprzęt elektroniczny i RTV oraz elementy i podzespoły do produkcji tego sprzętu, produkty mineralne, w tym głównie oleje. Mocni jesteśmy także w eksporcie na rynek holenderski mebli i elementów wyposażenia wnętrz oraz mięsa" - czytamy również.

d2dw1oc

W okresie styczeń-kwiecień br. eksport do Niemiec wzrósł o 9% r/r, natomiast do drugiej w zestawieniu Wielkiej Brytanii i trzecich Czech odpowiednio eksport wzrósł odpowiednio o 10,5% i 13,1% r/r.

"W przypadku naszych głównych partnerów handlowych nawet umiarkowane przyrosty procentowe w udziale w całym naszym eksporcie przekładają się na bardzo duże kwoty bezwzględne. Przykładowo, w ciągu zaledwie czterech miesięcy obecnego roku, na rynek niemiecki polskie firmy wyeksportowały towary warte o ponad 6,8 mld zł więcej niż w podobnym okresie rok temu" - powiedział dyrektor ds. finansowania handlu BZ WBK Piotr Dylak, cytowany w komunikacie.

Eksperci banku podkreślają również, że polscy eksporterzy coraz odważniej patrzą na regiony dalsze geograficznie.

"Podczas paneli dyskusyjnych odbywających się w ramach konferencji Programu Rozwoju Eksportu, za pomocą specjalnego systemu organizowaliśmy ankiety w czasie rzeczywistym. Na pytanie dotyczące perspektywicznych rynkach wielu przedstawicieli firm wskazywało na kraje Bliskiego i Dalekiego Wschodu, Afryki oraz Ameryki Południowej" - powiedział Antczak.

Bank Zachodni WBK należy do czołówki banków uniwersalnych w Polsce. Jego akcje są notowane na warszawskiej GPW. Jego głównym akcjonariuszem jest hiszpański Santander, pierwszy bank w strefie euro i 11. na świecie pod względem kapitalizacji. Aktywa BZ WBK wyniosły 134,5 mld zł na koniec 2014 r.
(ISBnews)

d2dw1oc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2dw1oc