Trwa ładowanie...
d1wz9e9

BZ WBK rewiduje prognozę dot. stóp NBP, pierwsza podwyżka na początku 2015 (opinia)

12.03. Warszawa (PAP) - Prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych NBP w tym roku wyraźnie zmalało - oceniają ekonomiści z BZ WBK, którzy zrewidowali swoje oczekiwania dotyczące...

d1wz9e9
d1wz9e9

12.03. Warszawa (PAP) - Prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych NBP w tym roku wyraźnie zmalało - oceniają ekonomiści z BZ WBK, którzy zrewidowali swoje oczekiwania dotyczące perspektyw polityki pieniężnej. Obecnie pierwszej podwyżki stóp oczekują na początku 2015 roku.

"Wyniki nowej projekcji NBP niespodziewanie skłoniły Radę Polityki Pieniężnej do wydłużenia tzw. forward guidance, czyli horyzontu deklarowanej stabilności stóp, przynajmniej do końca III kwartału br. Jednocześnie, prezes NBP i inni członkowie Rady wyraźnie zasygnalizowali, że cykl podwyżek nie rozpocznie się wkrótce po zakończeniu horyzontu forward guidance. Oznacza to, że prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych jeszcze w tym roku wyraźnie zmalało, co skłania nas do rewizji oczekiwań dotyczących perspektyw polityki pieniężnej - moment pierwszej podwyżki stóp przesuwamy na początek 2015 r. Rynek FRA wycenia obecnie podobny horyzont rozpoczęcia podwyżek stóp procentowych" - napisali w miesięcznym raporcie ekonomiści z BZ WBK.

Ich zdaniem w I kwartale 2015 RPP rozpocznie cykl zacieśniania polityki pieniężnej w warunkach umacniającego się ożywienia gospodarczego i inflacji zmierzającej powoli powyżej celu inflacyjnego.

"Biorąc pod uwagę sposób działania Rady w ostatnim czasie (od projekcji do projekcji: wprowadzenie forward guidance w lipcu 2013, wydłużenie w listopadzie 2013 i po raz kolejny w marcu 2014), wygląda na to, że najbliższym posiedzeniem Rady, na które warto zwrócić uwagę będzie dopiero spotkanie lipcowe. Wówczas, na podstawie kolejnej projekcji, RPP albo wydłuży okres stabilnych stóp do końca tego roku albo zaostrzy nieco ton, nie wykluczając podwyżki. Będzie to rzecz jasna zależało również od danych ekonomicznych, które pojawią się do tego czasu" - oceniają ekonomiści z BZ WBK. (PAP)

jba/ asa/

d1wz9e9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1wz9e9