BZ WBK widzi szansę na spadek kursu EUR/PLN do ok. 4,44 na koniec września (opinia)
22.09. Warszawa (PAP) - W ocenie analityków BZ WBK jest szansa, że na koniec września poziom kursu EUR/PLN spadnie do około 4,44. Ich zdaniem, jeśli poziom 4,50 zł za euro zostanie...
22.09. Warszawa (PAP) - W ocenie analityków BZ WBK jest szansa, że na koniec września poziom kursu EUR/PLN spadnie do około 4,44. Ich zdaniem, jeśli poziom 4,50 zł za euro zostanie przebity to kolejne ważne poziomy psychologiczne dla kursu EUR/PLN są na poziomach: 4,60 i 4,70.
"Wzrost awersji do ryzyka sprawił, że kurs EUR/PLN przebił strefę oporu wokół 4,25, ale liczyliśmy, że drugie pasmo oporu, 4,32-4,36 powstrzyma wzrosty. Strefa ta broniła się dłużej niż pierwszy opór, ale w końcu i ona została pokonana. W konsekwencji, EUR/PLN wzrósł do najwyższego poziomu od czerwca 2009 r. Kurs zbliżył się do 4,50, czyli trzeciego oporu wskazywanego przez nas poprzednio. Ostatnia sekwencja ruchów dała podstawy do wyznaczenia dodatkowych poziomów w okolicy 4,50 wzmacniających siłę tego oporu. Scenariusz oddalenia się kursu od pierwszego oporu wzmacnia dywergencja pomiędzy wykresem ceny a oscylatora RSI (kurs ustanawia kolejne maksima, a RSI nie)" - napisano w raporcie BZ WBK.
Zdaniem analityków czynniki te sprawiają, że teoretycznie większe jest prawdopodobieństwo tego, że poziom 4,50 nie zostanie przebity, przynajmniej nie za pierwszym podejściem.
"Z drugiej strony, obecna sytuacja na rynku jest bardzo dynamiczna i niczego nie można wykluczyć. Jeśli poziom zostanie przebity, to kurs może dalej rosnąć, kolejne pasma oporu są wokół psychologicznych poziomów 4,60 i 4,70" - oceniają.
"Widzimy jednak szansę na to, że na koniec miesiąca kurs EUR/PLN spadnie do około 4,44" - dodają.
W ocenie analityków BZ WBK negatywną presję na krajową walutę wywarły obawy o problemy zadłużeniowe strefy euro i brak konkretnych decyzji w celu ich ostatecznego rozwiązania.
"Wzrost awersji do ryzyka generowała też niepewność odnośnie skali spowolnienia gospodarczego, co razem z pierwszym wymienionym czynnikiem wzmogło obawy o europejski system bankowy" - podkreślają. (PAP)
bg/ osz/