Trwa ładowanie...
d2r46tz

Cała gmina będzie miała przydomowe oczyszczalnie

Około 700 przydomowych oczyszczalni ścieków zostanie wybudowanych w gminie Płaska w Puszczy Augustowskiej (Podlaskie) ze środków Programu Współpracy transgranicznej Polska-Litwa - poinformował wójt gminy Płaska Wiesław Gołaszewski.

d2r46tz
d2r46tz

_ Małe oczyszczalnie powstaną niemal we wszystkich gospodarstwach. Takie oczyszczalnie to dobry pomysł ze względu na rozproszone zaludnienie w naszej gminie _ - dodał.

Wójt wyjaśnił, że problemem takich gmin, jak Płaska są duże odległości między gospodarstwami, więc budowanie systemu zbiorczego oczyszczania jest nieopłacalne i nieefektywne. Dlatego powstał pomysł, by w tym regionie zbudować system w oparciu o oczyszczalnie przydomowe.

Gmina Płaska realizuje projekt z litewskim partnerem - Rejonem Łoździeje - gdzie jest podobna sytuacja zaludnienia. Ma tam powstać 385 przydomowych oczyszczalni.

Koszt budowy jednej oczyszczalni to ok. 10 tys. zł. Cały projekt ma kosztować ponad 10 mln zł.

_ Myślę, że będziemy mogli pochwalić się modelowym rozwiązaniem oczyszczania gminy dla takich samorządów, jak nasz _ - powiedział Gołaszewski.

Oczyszczalnie mają powstać w 2011 roku. Mieszkańcy muszą na własny koszt podłączyć oczyszczalnię do swego gospodarstwa. Każdy będzie musiał na to wydać od 1000 do 1200 zł.

d2r46tz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2r46tz