CAPEX na projekt Sierra Gorda podany przez KPMG to nie tylko CAPEX na budowę projektu - KGHM

07.12. Warszawa (PAP) - Wielkość CAPEX-u na realizowany przez KGHM projekt Sierra Gorda opublikowana przez firmę consultingową KPMG zawiera wszelkie nakłady, na które składają się...

07.12. Warszawa (PAP) - Wielkość CAPEX-u na realizowany przez KGHM projekt Sierra Gorda opublikowana przez firmę consultingową KPMG zawiera wszelkie nakłady, na które składają się CAPEX na budowę projektu, CAPEX na rozbudowę oraz CAPEX odtworzeniowy, a nie tylko sam CAPEX na budowę. Wielkości te były już publikowane półtora roku temu jako stadium wykonalności - poinformował PAP rzecznik KGHM Dariusz Wyborski.

Oddział KPMG w Chile opublikował kwartalny biuletyn datowany na listopad 2012 r. dotyczący światowych producentów miedzi i m.in. ich nakładów na realizowane projekty, w którym oszacował CAPEX na projekt Sierra Gorda na 4,67 mld USD.

W komunikacie prasowym KGHM podał, że w jego opinii autorzy raportu nie dochowali należytej staranności przy jego sporządzaniu, a dane dotyczące różnych projektów prezentowanych w raporcie KPMG, nie są porównywalne, co może wprowadzać w błąd opinię publiczną.

"W przypadku niektórych projektów, jak właśnie np. Sierra Gorda, KPMG wziął pod uwagę trzy CAPEX-y, czyli nie tylko tzw. initial CAPEX na budowę - który my podawaliśmy na poziomie ok. 2,9 mld USD - ale też expansion CAPEX, czyli na rozbudowę i rozwój oraz CAPEX odtworzeniowy utrzymania kopalni przez 20 lat i zsumował te wszystkie trzy liczby, które są znane i opublikowane przez Sierra Gorda w czerwcu ubiegłego roku jako stadium wykonalności" - powiedział PAP Wyborski.

"Natomiast w przypadku np. projektu Cobre Panama KPMG podał tylko +initial+ CAPEX, który wynosi ponad 6,1 mld USD, a nie podał np +sustaining+ CAPEX w wysokości ponad 2,9 mld USD, czyli podał ponad 6 mld USD, a nie ponad 9 mld USD. I w tym jest problem, że w przypadku niektórych projektów KPMG dodawał wszystkie trzy CAPEX-y, a w przypadku innych nie dodawał" - dodał.

W komunikacie prasowym KGHM podał też, że obecnie stan zaawansowania prac inżynieryjnych przy budowie kopalni Sierra Gorda przekroczył 75 proc., co pozwala na dokonanie szacunku ostatecznych nakładów kapitałowych. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami wartość powinna być znana w styczniu 2013 roku.

W czwartek prezes Herbert Wirth mówił PAP, że KGHM chce podać ostateczną wielkość nakładów inwestycyjnych na projekt Sierra Gorda w Chile do połowy stycznia 2013 roku, ale zaznaczył, że będzie to CAPEX bez CAPEXu obrotowego. Dodał, że obecnie trwa bardzo szczegółowe przeglądanie wydatków.

KGHM szacował wcześniej łączne nakłady na realizację projektu Sierra Gorda na ok. 3 mld USD. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami prezesa uruchomienie kopalni Sierra Gorda powinno nastąpić w pierwszym kwartale 2014 roku.

Wydatki inwestycyjne na Sierra Gorda do końca trzeciego kwartału 2012 roku wyniosły 1,1 mld USD, z czego 280 mln USD przypadło na KGHM International, a resztę wydatków ponieśli partnerzy w projekcie. Sierra Gorda jest wspólnym przedsięwzięciem Quadra FNX (obecnie KGHM International) i spółek Grupy Sumitomo, w którym KGHM International uczestniczy w 55 proc., Sumitomo Metal Mining Co. Ltd. w 31,5 proc. i Sumitomo Corporation w 13,5 proc.

Na koniec trzeciego kwartału 2012 r. w ramach realizacji projektu Sierra Gorda zakupiono i rozpoczęto montaż maszyn, ukończono część bytową kompleksu oraz budowę linii energetycznej z podstacji Spence. Na koniec III kwartału prace projektowe były ukończone w 78 proc., a stan zaawansowania budowy projektu wynosił 29 proc.

Barbara Woźniak (PAP)

bas/ osz/

Źródło artykułu:PAP
kghm polska miedź sakghmmetale

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)