Trwa ładowanie...
cba
13-10-2010 14:10

CBA zwalcza korupcję wśród urzędników także... dobrymi radami

Masz problemy finansowe, nie stronisz od alkoholu i hazardu, nawiązujesz towarzyskie relacje z petentami? Odpowiedzi twierdzące sprawią, że znajdziesz się na celowniku Centralnego Biura Antykorupcyjnego i swojego szefa! Dlaczego? Bo ryzyko, że weźmiesz łapówkę jest duże.

CBA zwalcza korupcję wśród urzędników także... dobrymi radamiŹródło: Jupiterimages
d2sj3id
d2sj3id

CBA opublikowało (także w wersji elektronicznej) "Poradnik Antykorupcyjny dla Urzędników". Pierwsze egzemplarze trafiły już do urzędów centralnych. W najbliższych dniach dojadą do urzędów marszałkowskich i wojewódzkich, a potem do miejskich i gminnych.

Czy gdyby ten poradnik przeczytali szefowie spółek górniczych, śląscy lekarze, celnicy, policjanci, urzędnicy skarbowi, diagności i egzaminatorzy - to nie mieliby problemów z prawem?

Nasz region od łapownictwa wolny nie jest. Przykład to ostatnia afera w górnictwie, gdzie zarzuty przyjmowania łapówek (m.in. 3 proc. wartości faktury w zamian za przyspieszenie płatności) usłyszało 20 osób! Wcześniej śledczy zainteresowali się dyrektorami dwóch kopalń - Ryszard N. z Budryka i Józef G. z Zofiówki za wybór umówionego dostawcy urządzeń w przetargu otrzymali dwuosobowe wycieczki na Antarktydę warte po kilkadziesiąt tysięcy złotych. Skandal wywołała także sprawa płk. Włodzimierza W., byłego szefa służby więziennej w województwie. Oskarżony jest o przyjmowanie łapówek w zamian za przepustki i widzenia. Od rodzin osadzonych miał przyjąć za "uczynność" rynnę, kosmetyki, telewizor oraz konną bryczkę, a więźniów zmuszać do remontowania domu.

Bez liku afer mieliśmy także w medycynie. Najgłośniejszą była sprawa światowej sławy okulistki prof. Ariadny G.-Ł., podejrzanej o wzięcie kilkuset tysięcy łapówki od firm handlujących sprzętem medycznym.

d2sj3id

Zarzuty nie ominęły także piekarskiej "urazówki". Zarzuty usłyszało tam kilku lekarzy, którzy mieli za łapówki przyjmować do szpitala pacjentów poza kolejnością. Z kolei w Sosnowcu "gang białych kitli" załatwiał górnikom renty. Orzeczenie głuchoty kosztowało 9 tys. zł.

Łapówkom nie oparli się także samochodowi diagności. W Raciborzu za 20-50 zł potwierdzali w dokumentach dobry stan techniczny auta, nie przeprowadzając badań.
CBA pracuje już nad drugim poradnikiem - dla petentów. Dowiedzą się z niego, jak się zachować, by nie łamać prawa. Oba wydawnictwa to pomysł szefa służby Pawła Wojtunika.

Kwiatek to dowód wdzięczności

_ Rozmowa z Jackiem Dobrzyńskim, rzecznikiem CBA _

*Po co urzędnikom poradnik na temat korupcji? *
Walka z korupcją to nie tylko rozpracowywanie afer. To także zapobieganie im. Można kierować chorego na raka na onkologię. Można też zapobiegać chorobie, uświadamiać niebezpieczeństwo.

d2sj3id

*Co jest łapówką, a co dowodem wdzięczności? *
Jeśli dajemy nauczycielowi kwiatek i czekoladki, dziękując za rok nauki - to wdzięczność. Jednak gdy tatuś ucznia z problemami biegnie do nauczyciela z drogim prezentem - to jest już łapówka.

Gdzie przebiega granica?
Pacjent po operacji przyniósł lekarzowi kopertę. Ten nie przyjął jej. Tymczasem w środku były zaświadczenia o mszach za zdrowie lekarza.


Nadal królują wypasione koperty

Przykłady łapówek, których przyjęcie śląscy śledczy zarzucali urzędnikom i osobom publicznym w naszym regionie:
- wycieczki dwuosobowe na Antarktydę warte po kilkadziesiąt tysięcy zł dla byłych dyrektorów kopalń,
- wyjazdy na zagraniczne sympozja dla lekarzy,
- 3 proc. wartości faktury w zamian za przyspieszoną płatność za usługi i towary w górnictwie, ok. 10 tys. zł za przyjęcie pacjenta do "urazówki",
- 3-4 tys. zł za zdany egzamin w katowickim WORD,
- rynna, kosmetyki, telewizor oraz konna bryczka dla byłego szefa więziennictwa na Śląsku w zamian za przepustki i widzenia.

d2sj3id
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2sj3id