CBRE: Rola Polski jako centrum logistycznego regionu będzie rosnąć

Warszawa, 25.06.2014 (ISBnews) - Popyt na nowoczesne powierzchnie magazynowe w 2013 r. wyniósł 2,1 mln m2, co było rekordowym wynikiem w historii polskiego rynku logistycznego, a 2014 r. powinien przynieść dalsze umocnienie się popytu, poinformował dyrektor działu powierzchni magazynowych i przemysłowych CBRE w Polsce Patrick Kurowski. Rola Polski jako centrum logistycznego dla rynków Europy Środkowo-Wschodniej będzie rosnąć.

25.06.2014 14:14

"Rok 2014 powinien przynieść dalsze umocnienie się popytu na powierzchnie magazynowe, do czego przyczynią się poprawiająca się sytuacja gospodarcza oraz rosnąca, z roku na rok, rola Polski, jako centrum logistycznego dla rynków Europy Środkowo-Wschodniej. Najlepiej o tym świadczy fakt, że w ostatnim roku rozpoczęto budowę obiektów magazynowych o łącznej powierzchni ok. 650 tys. m2, czyli dwukrotnie więcej niż rok wcześniej" - powiedział Kurowski, cytowany w komunikacie.

"Podaż nowoczesnej powierzchni magazynowej w Polsce wyniosła na początku 2014 r. 7,9 mln m2. W ciągu ostatniego roku zasoby powierzchni magazynowej zwiększyły się o ok. 500 tys. m2. Popyt na nowoczesne powierzchnie magazynowe w 2013 r. wyniósł 2,1 mln m2, co było rekordowym wynikiem w historii polskiego rynku logistycznego" - czytamy w raporcie "Rynek magazynowo-przemysłowy w Polsce 2014" / "Poland Industrial Destinations 2014", opracowanym przez CBRE.
Najlepiej radziły sobie rynki wrocławski, na którym w ubiegłym roku wynajęto 485 tys. m2 oraz poznański, z rezultatem 432 tys. m2 wynajętej powierzchni. Było to w dużym stopniu zasługą firmy Amazon, która we Wrocławiu wynajęła 224 tys. m2 przestrzeni magazynowej, czyli prawie połowę wolumenu, a w Poznaniu - 100 tys. m2, co stanowiło 25% wolumenu transakcji na tym rynku. Były to największe transakcje BTS (built-to-suit) w Polsce w ubiegłym roku. Warszawa I (miasto) i Warszawa II (region) odnotowały umiarkowany wzrost w porównaniu do poprzednich lat ? 482 tys. m2 wynajętej powierzchni magazynowej.

Współczynnik powierzchni niewynajętych obecnie kształtuje się na poziomie 10%. Jedynie w Krakowie, Wrocławiu, Trójmieście, Poznaniu i Szczecinie odnotowano jednocyfrowy wskaźnik pustostanów.

Analitycy CBRE przewidują, że czynsze w 2014 r. pozostaną na stabilnym poziomie, szczególnie w regionach o wysokim wskaźniku powierzchni niewynajętych, do których zaliczają się przede wszystkim rynki takie jak: Warszawa I, Warszawa II oraz Polska Centralna. Nieznacznych wzrostów stawek czynszów można oczekiwać w regionach wrocławskim i poznańskim.

Polski rynek inwestycyjny nieruchomości komercyjnych przez ostatnie trzy lata awansował do grona najlepiej funkcjonujących rynków europejskich. Całkowity wolumen transakcji inwestycyjnych na krajowym rynku nieruchomości komercyjnych wyniósł w ubiegłym roku ponad 3,2 mld euro, wobec 2,7 mld euro w 2012 r., z czego inwestycje w sektorze logistycznym stanowiły 19%.

"Perspektywy dla polskiego rynku nieruchomości przemysłowych i logistycznych są bardzo dobre. Stabilna sytuacja polityczna i gospodarcza, korzystne prognozy i ratingi ekonomiczne dla Polski oraz skala rodzimego rynku w stosunku do sąsiednich państw w regionie Europy Środkowo-Wschodniej przyciągają do naszego kraju kolejnych inwestorów, a ci już obecni zwiększają skalę swojej działalności" - wskazała Beata Hryniewska, dyrektor w dziale powierzchni magazynowych i przemysłowych CBRE w Polsce, cytowana w komunikacie.

W jej ocenie, wraz z konsekwentnym rozwojem infrastruktury, Polska coraz pełniej zaczyna korzystać ze swojego położenia geograficznego, stając się naturalnym centrum do lokowania międzynarodowych baz logistycznych obsługujących rosnące rynki regionu CEE. Jednocześnie wzrasta zainteresowanie klientów projektami dedykowanymi typu "built to suit", które stanowią obecnie znaczący procent popytu na rynku.

(ISBnews)

Źródło artykułu:ISBnews
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)