Trwa ładowanie...
dhgp2iw

Celnicy.pl apelują o odrzucenie projektu o KAS w pierwszym czytaniu

Celnicy apelują o odrzucenie projektu ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej; jeżeli tak się nie stanie, to ewentualny plan działań związku przewiduje m.in. protesty - poinformował PAP przewodniczący Związku Zawodowego Celnicy.pl Sławomir Siwy.

Share
dhgp2iw

W środę Sejm zacznie prace nad projektem ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej, która ma skonsolidować obecną służbę celną i skarbową oraz urzędy kontroli skarbowej. Zmian obawiają się celnicy, którzy chcą wyłączenia Służby Celnej; w efekcie ich protestów na czas wakacji prace nad projektem zawieszono.

"W środę będziemy w Sejmie. Zobaczymy, jaki będzie przebieg pierwszego czytania. Od tego będzie zależało, jak ustawa będzie dalej procedowana i co się będzie działo. Nastroje są różne. (...) Tak, jak na przełomie maja i czerwca wszystko zadziałało oddolnie, tak samo teraz ciężko przewidzieć, co się wydarzy" - odpowiedział, pytany, czy celnicy powrócą do protestów.

"Związek ma swój plan działania, którego nie będziemy zdradzać. Plan działania obejmuje oczywiście działania protestacyjne, różnego rodzaju akcje o charakterze protestacyjnym" - dodał.

dhgp2iw

Zastrzegł, że związek będzie reagować w sposób zgodny z prawem, wskazując, że niewykluczone jest przeprowadzenie demonstracji. "Te decyzje podejmiemy po pierwszym czytaniu i po komisji (...). Mamy nadzieję na więcej zrozumienia i odrzucenie projektu, bowiem wielu posłów PiS w rozmowach z nami wyrażało poparcie dla naszej argumentacji. We wtorek przekazaliśmy ją do klubów parlamentarnych" - dodał.

W stanowisku wysłanym do klubów parlamentarnych ZZ Celnicy zaapelowali o odrzucenie projektu. Wyjaśniono m.in., że dokumenty Najwyższej Izby Kontroli, Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Komisji Europejskiej, na które powołuje się Minister Finansów nie wskazują na problemy Służby Celnej.

"Projekt ustawy KAS został przygotowany bez analiz. (...) Brak jest rzetelnego kosztorysu wprowadzenia reformy KAS (koszty związane ze zmianą nazwy, w tym zmian pieczątek, referentek, tablic, mundurów, naszywek na mundurach, oznakowania samochodów służbowych, licencji, systemów komputerowych, przeprowadzek, szkoleń dla pracowników i przedsiębiorców, odpraw dla kilku tysięcy zwalnianych osób czy kosztów składki chorobowej, zasiłku chorobowego, nadgodzin i odpraw dla kilku tysięcy ucywilnianych funkcjonariuszy, etc.) oraz kalkulacji kosztów jakie obciążą podatników (konieczność dostosowania systemów informatycznych, inne)" - napisano w dokumencie.

Oceniono, że projekt nie był konsultowany. "Jako konsultacji nie można uznać dwukrotnego przesłania wstępnych wersji projektów do Izb Celnych. Na zapoznanie się, analizę i zebranie uwag Izby otrzymały odpowiednio dwa i trzy dni robocze, a komórki w urzędach po kilka godzin. Takie podejście wobec zawartości projektów świadczy o pozorowaniu konsultacji" - zarzucono.

dhgp2iw

Wskazano, że projekt przewiduje ucywilnienie kilku tysięcy funkcjonariuszy i osłabienie potencjału kadrowego, dyspozycyjności oraz rozluźnienie zabezpieczeń antykorupcyjnych. "Brak jest argumentów, że pracownicy cywilni lepiej wykonają zadania w terenie z zakresu hazardu, paliw, spirytusu, tytoniu- domeny działania zorganizowanej przestępczości" - zaznaczono.

Celnicy ostrzegają, że wskutek zmian powstanie chaos organizacyjny i częściowy paraliż w administracji skarbowej i Służbie Celnej, co może oznaczać spadek wpływów do budżetu.

Zapowiadany przez Ministerstwo Finansów projekt wpłynął do Sejmu na początku czerwca, jako druk poselski. W uzasadnieniu do projektu wyliczono główne cele powołania KAS: ograniczenie skali oszustw podatkowych; zwiększenie skuteczności poboru należności podatkowych i celnych; zwiększenie poziomu dobrowolności wypełniania obowiązków podatkowych; zapewnienie obsługi klienta na wysokim poziomie; obniżenie kosztów funkcjonowania administracji skarbowej w relacji do poziomu uzyskiwanych dochodów budżetowych; rozwój profesjonalnej kadry.

Zgodnie z projektem w miejsce funkcjonujących obecnie służby celnej i skarbowej oraz urzędów kontroli skarbowej zostanie powołana Krajowa Administracja Skarbowa. Obecnie służby działają w modelu rozproszonym, każda z nich ma niezależne systemy informatyczne, bazy danych są rozproszone i nie ma bieżącej wymiany informacji między nimi. KAS ma być podporządkowana ministrowi finansów, jej szefem ma być wiceminister finansów.

dhgp2iw

Zmiana miałaby zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2017 r.

W swoich komunikatach MF podkreślało, że kwestia utworzenia KAS jest jednym z priorytetów resortu i w ramach tej reformy nie ma planów likwidacji Służby Celnej. W nowej strukturze bardzo ważną rolę - tak jak dotychczas - pełnić mają funkcjonariusze celni. Ministerstwo wyjaśniało, że idea łączenia trzech służb odpowiedzialnych za pobór danin w naszym kraju zakłada stworzenie jednej silnej organizacji podległej Ministrowi Finansów. Obecnie służby działają w modelu rozproszonym, każda z nich ma niezależne systemy informatyczne, bazy danych są rozproszone i nie ma bieżącej wymiany informacji między nimi.

"Utworzenie jednej instytucji poprawi efektywność i skuteczność instytucji odpowiedzialnych za pobór danin. Jednym z kluczowych powodów powołania KAS jest zmniejszanie szarej strefy oraz uszczelnianie systemu podatkowego. Skoncentrowanie działań dotyczących zwalczania oszustw i przestępczości podatkowej w jednym urzędzie (celno-skarbowym) pozwoli na sprawne typowanie, przygotowanie i przeprowadzenie kontroli" - tłumaczyło MF.

Według ministerstwa wiedza i doświadczenie zatrudnionych tam funkcjonariuszy (dotychczas rozproszonych pomiędzy administracje celną i skarbową) pozwoli na efektywną walkę z tymi nieprawidłowościami i przyniesie pozytywne skutki finansowe dla budżetu. Ponadto chronić będzie przedsiębiorców uczciwie prowadzących swoją działalność gospodarczą, którzy obecnie skarżą się na nadmiar kontroli.

dhgp2iw

Podziel się opinią

Share
dhgp2iw
dhgp2iw