Trwa ładowanie...

Celnik zwykle wchodzi bez zaproszenia

Aż 97 proc. przeszukań dokonanych w 2011 r., przez urzędy celne odbyło
się na granicy prawa

Celnik zwykle wchodzi bez zaproszeniaŹródło: newspix.pl
d1zmqkd
d1zmqkd

Aż 97 proc. przeszukań dokonanych w 2011 r., przez urzędy celne odbyło się na granicy prawa - alarmuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Według oficjalnych danych urzędy celne w ubiegłym roku przeprowadziły 8283 przeszukania pomieszczeń, z czego aż 97 proc. odbyło się z pominięciem wcześniejszej kontroli sądów lub prokuratury.

Pod płaszczykiem działań operacyjno-rozpoznawczych kontrole były przeprowadzane na podstawie nakazów wydanych przez kierowników jednostek lub po okazaniu legitymacji służbowych.

"Sprzeczna z zasadą praworządności jest praktyka urzędników polegająca na tym, że z sytuacji zupełnie wyjątkowej robi się regułę działania" - podkreśla prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.

Dlaczego organy podatkowe nie zwracają się wcześniej z wnioskiem o wydanie nakazu postępowania? W wielu przypadkach takiego pozwolenia by nie wydano.

W dodatku funkcjonariusze doskonale wiedzą o tym, że w praktyce dużo łatwiej jest uzyskać zatwierdzenie dokonanego już przeszukania, niż starać się o pozwolenie na przeszukanie, które ma się odbyć. Szczególnie gdy wyniki kontroli są pozytywne.

d1zmqkd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1zmqkd