Trwa ładowanie...
dpzhb42

Cementownia Górażdże największa w Europie

W cementowni Górażdże S.A. przekazano we wtorek do eksploatacji nową linię technologiczną. Może ona teraz wyprodukować rocznie 5 mln ton cementu i jest największą cementownią w Europie - poinformował PAP prezes spółki, Andrzej Balcerek.

dpzhb42
dpzhb42

Wartość inwestycji to prawie 500 mln zł. - To najważniejsza inwestycja w ponad 30-letniej historii firmy. Ma ogromne znaczenie dla naszej przyszłości i rozwoju. Górażdże to obecnie największa cementownia w Europie - ocenił Balcerek.

Budowa nowej linii technologicznej do wypału klinkieru rozpoczęła się w maju 2010 roku. - Wydaje się, że wybraliśmy optymalny czas na zatrzymanie pieca. Wtedy zapotrzebowanie na cement było nieco mniejsze, bo gospodarka zwolniła. Dziś zapotrzebowanie na cement jest rekordowe, w maju jego zużycie było najwyższe w ostatnich stu latach - relacjonował Balcerek.

W uroczystym zakończeniu inwestycji wziął udział prezes firmy HeidelbergCement - właściciela Górażdży - Bernd Scheifele. - To duży krok naprzód, nie tylko dla Górażdży, ale całego HeidelbergCement w Europie, i doskonały przykład współpracy gospodarczej Polski i Niemiec - mówił podczas uroczystości.

Zaznaczył, że gospodarcza sytuacja Polski w latach 90. - gdy HeidelbergCement wchodził do Górażdży - była zupełnie inna niż dzisiaj. - Polska gospodarka była słaba, z dużym bezrobociem, dziś sytuacja jest zupełnie inna, pozycja polskiej gospodarki może być wyznacznikiem dla innych krajów europejskich - oświadczył.

dpzhb42

Podkreślił, że HeidelbergCement zainwestował w Górażdże przez ostatnie 17 lat około 1,8 miliarda złotych. - Dziś Górażdże uzyskują zdolność produkcji ponad 5 mln ton cementu rocznie, stają się największą cementownią w Europie, i "mercedesem" przemysłu cementowego - mówił Scheifele.

Zrealizowanie inwestycji w nową linię technologiczną pozwoli na obniżenie kosztów produkcji, przyniesie też wymierne korzyści dla środowiska. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań technicznych zredukowano zużycie energii na tonę klinkieru, ograniczono emisję CO2 i poziom hałasu. Zwiększono też udział paliw alternatywnych w procesie produkcji cementu.

Grupa Górażdże jest liderem na polskim rynku cementu i jednym z największych w kraju producentów betonu towarowego i kruszyw. Górażdże prowadzą działalność w trzech liniach biznesowych: Górażdże Cement, Górażdże Beton, Górażdże Kruszywa. Właścicielem Grupy jest międzynarodowy koncern HeidelbergCement, jeden z największych na świecie producentów cementu i innych materiałów budowlanych.

W 2010 roku wartość obrotów skonsolidowanych Grupy Górażdże wyniosła około 1,3 miliarda złotych. Spółki Grupy zatrudniają obecnie 1300 pracowników. Dzięki ostatniej inwestycji powstaną nowe miejsca pracy - głownie przy zwiększonym wydobyciu surowca.

dpzhb42
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dpzhb42