Trwa ładowanie...

Ceny biletów od sierpnia w górę. Oto które pociągi drożeją

Polregio, Koleje Dolnośląskie i Koleje Wielkopolskie podnoszą ceny biletów. Od sierpnia musimy liczyć się z tym, że zapłacimy o 15 proc. więcej niż wcześniej. Na podobne dodatkowe koszty muszą się przygotować także pasażerowie Pomorskiej Kolei Metropolitalnej i Szybkiej Kolei Miejskiej, która przebiega przez Trójmiasto i okolice.

Ceny biletów od sierpnia w górę. Oto które pociągi drożeją Ceny biletów od sierpnia w górę. Oto które pociągi drożeją Źródło: Materiały prasowe
d4gvpik
d4gvpik

Inflacja, która w lipcu sięgnęła 15,5 proc., nie omija także przewoźników kolejowych. Od sierpnia musimy się liczyć z podwyżkami cen biletów u kilku przewoźników. W każdym przypadku wzrost cen sięga około 15 proc.

Inflacja uderza w przewoźników

- Sytuacja co miesiąc ulega zmianie, obserwujemy stale rosnące koszty: energii, obsługi taboru czy jego bieżącego serwisowania. Aby móc świadczyć usługi i poszerzać siatkę połączeń w regionie, musimy podjąć konkretne kroki związane ze zmianą cennika – tłumaczy tę decyzję Bartłomiej Rodak, rzecznik Kolei Dolnośląskich, cytowany w komunikacie firmy.

Podobnie wyjaśniają to Koleje Wielkopolskie. "Wprowadzenie nowego cennika biletów spowodowane jest największym od 20 lat wzrostem inflacji, a co za tym idzie podwyżką cen paliw, energii elektrycznej, części zamiennych do taboru oraz kosztów usług. Czynniki te mają bezpośredni wpływ na wzrost kosztów bieżącej działalnością spółki - wyjaśnia przewoźnik".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Turyści z Niemiec omijają polskie morze? "To antywypoczynkowa narracja"

Jak podaje serwis wyborcza.pl, również Polregio, czyli firma oferująca połączenia regionalne w całej Polsce, podaje podobne powody. Od 1 sierpnia rosną też ceny biletów sprzedawanych w ramach Taryfy Pomorskiej, czyli - oprócz Polregio - także na pociągi Szybkiej Kolei Miejskiej, która przecina m.in. Gdańsk, Sopot i Gdynię, a także Pomorskiej Kolei Metropolitalnej.

W górę idą też ceny biletów miesięcznych czy ulgowych, a także kary za brak ważnego biletu. W Kolejach Dolnośląskich jest to teraz 100 zł zamiast dotychczasowych 60, a w Kolejach Wielkopolskich - aż 280 zł zamiast 245.

d4gvpik

Inni już podnieśli

To niejedyne podwyżki cen biletów kolejowych, do jakich doszło w ostatnich miesiącach. Część przewoźników zdecydowała się na nie już kilka miesięcy temu. Od lipca średnio o około 12 proc. podrożały przejazdy Kolejami Mazowieckimi, a od połowy maja - Kolejami Śląskimi. Jednak w przypadku tych drugich więcej trzeba płacić tylko za część połączeń, ale są i takie, które potaniały. W marcu natomiast nowy cennik wprowadziły Koleje Małopolskie. PKP Intercity zrobiło to z kolei od początku tego roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4gvpik
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4gvpik