Trwa ładowanie...

Ceny energii. "Oświadczenie odbiorcy końcowego energii elektrycznej". Mija termin składnia dokumentów

W poniedziałek 29 lipca mija termin na składanie oświadczeń o spełnieniu przesłanek dla dalszego utrzymania cen energii z 2018 r. (tzw. oświadczenie odbiorcy końcowego energii elektrycznej). Sprawa dotyczy m.in. mikro i małych przedsiębiorców, spóźnialscy mogą "słono" przepłacić.

Ceny energii. "Oświadczenie odbiorcy końcowego energii elektrycznej". Mija termin składnia dokumentówŹródło: WP.PL
d46fdoh

Jak informował rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, m.in. mikro i małym przedsiębiorstwom przysługuje uprawnienie do zachowania cen energii elektrycznej z dnia 30 czerwca 2018 r. w II półroczu br.

Podstawą do obniżenia cen energii jest złożenie "oświadczenie odbiorcy końcowego energii elektrycznej" do poniedziałku 29 lipca. Ustawowy termin mówi o 27 lipca, ale ponieważ to sobota, zgodnie z Kodeksem cywilnym oświadczenie można złożyć jeszcze w pierwszym przypadającym po tym terminie dniu roboczym.

Zgodnie z zapewnieniami resortu energii, odbiorcy indywidualni z grupy taryfowej G, których jest ponad 15 milionów, nie muszą składać powyższych oświadczeń.

Zobacz: Zamrożenie cen energii. Termin na oświadczenia mija. "Polacy się pogubili"

Ceny energii. "Oświadczenie odbiorcy końcowego energii elektrycznej". Kogo dotyczy oświadczenie?

Obowiązek złożenia oświadczenia odbiorcy końcowego energii elektrycznej wynika z faktu, że przedsiębiorstwa obrotu nie posiadają informacji, czy dany odbiorca końcowy jest np. małym czy średnim przedsiębiorcą.

"Oświadczenie odbiorcy końcowego energii elektrycznej" obowiązuje:

  • mikro i małych przedsiębiorców;
  • szpitale;
  • jednostki sektora finansów publicznych (tj. jednostki samorządu terytorialnego, ich związków, jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych);
  • inne państwowe jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej.

Pozostałym odbiorcom końcowym, czyli np. średnim i dużym przedsiębiorcom, umożliwiono ubieganie się o udzielenie pomocy de minimis za II półrocze 2019 r.

d46fdoh

- Obecnie dzięki działaniom rządu ponad 90% odbiorców końcowych nie płaci wyższej ceny za energię elektryczną, niż to miało miejsce w 2018 r. Umowy pozostałych odbiorców zostaną dostosowane najpóźniej w sierpniu, z wyrównaniem od 1 stycznia 2019 r. - poinformowało Ministerstwo Energii.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d46fdoh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d46fdoh