Trwa ładowanie...

Ceny mieszkań. Oto zestawienie największych polskich miast. #dziejesiewbiznesie

Ile naprawdę kosztuje mieszkanie? Jaka jest różnica w cenie między nowym, a tym kupionym z rynku wtórnego?

Ceny mieszkań. Oto zestawienie największych polskich miast. #dziejesiewbiznesieŹródło: WP.PL, fot: Bartosz Wawryszuk
d3d3s8i
d3d3s8i

Ile naprawdę kosztuje mieszkanie w dużym mieście? Jaka jest różnica w cenie między nowym, a tym kupionym z rynku wtórnego? O tym dziś w #dziejesiewbiznesie.

Wzrost cen na warszawskim rynku pierwotnym trwa już od początku 2013 r. - wynika z danych Narodowego Banku Polskiego. Przez kolejne 11 kwartałów średnia cena transakcyjna lokali, wzrosła aż o 17 proc. Obecnie nowy metraż na terenie Warszawy, osiąga podobne ceny jak w I kw. 2009 r. i wynosi średnio 7557 zł za metr kwadratowy. Podobne wzrosty miały miejsce również w innych miastach: Poznaniu, Gdańsku i Krakowie. Ceny nieznacznie spadły jedynie w Łodzi i Wrocławiu.

Na uwagę zasługują również zmiany cen na największych rynkach wtórnych. Tu z kolei mieszkania podrożały głównie w takich dużych miastach jak: Wrocław, Poznań i Gdańsk. Taniej kupią mieszkania natomiast mieszkańcy: Warszawy, Krakowa oraz Łodzi.

Najbardziej poprawiły się możliwości zakupowe krakowian i wrocławian **- zauważają eksperci portalu RynekPierwotny.pl. W okresie lipiec - wrzesień 2015 r. przeciętny koszt zakupu krakowskiego metrażu był o 7 proc. niższy od analogicznego sprzed dziewięciu lat. Wrocław z kolei cechuje się najmniejszą podwyżką średniej ceny transakcyjnej na rynku wtórnym. Metraż w stolicy Dolnego Śląska na przestrzeni blisko 10 lat podrożał zaledwie o 11 proc.

d3d3s8i
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3d3s8i