Ceny nawozów azotowych w III kw. będą relatywnie wysokie, spadnie cena melaminy - Grupa Azoty

30.08. Warszawa (PAP) - Ceny nawozów azotowych, mimo typowego dla trzeciego kwartału zmniejszenia popytu, będą pozostawały na relatywnie wysokim poziomie, spadnie natomiast cena...

30.08.2013 | aktual.: 30.08.2013 09:08

30.08. Warszawa (PAP) - Ceny nawozów azotowych, mimo typowego dla trzeciego kwartału zmniejszenia popytu, będą pozostawały na relatywnie wysokim poziomie, spadnie natomiast cena melaminy - poinformowała w komentarzu do wyników Grupa Azoty.

W trzecim kwartale sektor rolny skoncentrowany jest na żniwach i zabiegach ochronnych upraw.

"Zakup nawozów azotowych kierowany jest na aplikacje pod użytki zielone (głównie pastwiska) oraz budowanie ich zapasów przed zbliżającym się jesiennym sezonem nawozowym. Ceny nawozów azotowych, mimo typowego dla trzeciego kwartału zmniejszenia popytu, będą pozostawały na relatywnie wysokim poziomie. W perspektywie możliwe są posezonowe korekty cen" - napisano w raporcie.

Spółka poinformowała, że wielkość obniżek po stronie producenta i ich przełożenie na odbiorcę detalicznego będzie uzależniona od sytuacji popytowej sektora rolnego oraz ceny surowców, głównie cen gazu ziemnego i amoniaku.

"Przewiduje się, że na początku drugiego półrocza roku 2013 ceny RSM osiągną najniższy poziom od początku 2013 roku i będą podążały w trendzie wyznaczonym przez ceny mocznika (ożywienie prognozowane jest od września 2013 roku). Spekulacyjnym wzrostom cen mocznika pomagać mogą niepokoje społeczne w Egipcie (kraj zorientowany na eksport nawozów)" - podała firma.

W trzecim kwartale powinien rosnąć popyt na nawozy NPK. W sierpniu i wrześniu stosuje się nawozy NPK pod oziminy.

"Sygnały dochodzące z rynku (pod koniec II kwartału) dają podstawę do wniosku, że trend spadkowy cen surowców (fosforytów, siarki, soli potasowej) do produkcji nawozów NPK, jak i samych nawozów zostanie w trzecim kwartale utrzymany" - poinformowała grupa.

Spółka nie przewiduje ożywienia na rynku tworzyw: poliamidu 6 i poliacetalu w najbliższym kwartale. Może to wpłynąć na dalszą obniżkę ich cen.

Sytuacja rynkowa fenolu od początku roku 2013, podobnie jak w roku 2012, jest niekorzystna dla konsumentów surowca, głównie ze względu na dużą zależność od cen benzenu i duży udział transakcji o charakterze spekulacyjnym.

"Wpływa to niekorzystnie na stabilność produkcji tego surowca (np. w wytwórniach niemieckich), gdyż zamówienia na fenol nie są realizowane w pełni zgodnie z przyjętymi planami. Zaobserwowano sukcesywny wzrost podaży fenolu na najważniejszych rynkach, spowodowany m.in. osłabieniem koniunktury, w tym rynku kaprolaktamu i tworzyw sztucznych (dot. m.in. ograniczeń produkcji w branży samochodowej), a także wynikający z bardzo wysokich cen benzenu, które nie znalazły odzwierciedlenia w produktach finalnych" - napisano w raporcie.

Spodziewany jest spadek cen melaminy w trzecim kwartale tego roku.

"Szacowane spadki oceniane są na około 60-90 EUR/tonę. W kolejnym kwartale przewiduje się niewielki trend spadkowy cen, choć niektórzy producenci sugerują wzrost uzasadniając, że ostatnie lokalne podtopienia powodziowe w Niemczech i Czechach spowodują wzrost zapotrzebowania na melaminę, co może dać podstawy do niewielkiej podwyżki cen produktu" - napisano w komentarzu do wyników.

Kiepsko przedstawiają się perspektywy w obszarze pigmentów.

"Wobec braku perspektyw poprawy koniunktury, należy zakładać utrzymanie popytu na biel tytanową na poziomie z II kwartału i presję na jej cenę. Prognozuje się także, iż w III kwartale 2013 roku utrzyma się trend spadkowy cen surowców do produkcji bieli" - poinformowała spółka.

Nie przewiduje się zmian na zapotrzebowanie na 2-Etyloheksanol i N-butanol. W drugiej połowie roku powinno się ono utrzymywać na stabilnym poziomie.

"Trzeci kwartał to tradycyjnie okres postojów technologicznych instalacji OXO, a także przetwórców alkoholi w Europie. Wzrost popytu na tym rynku spodziewany jest na koniec września. Ceny obu alkoholi będą silnie skorelowane z cenami propylenu" - podała Grupa Azoty.

Nie przewiduje się istotnej poprawy na rynku izobutanolu z uwagi na zastępowanie go przez inne rozpuszczalniki przy produkcji farb i lakierów oraz zmiany legislacyjne w Rosji. (PAP)

morb/ asa/

Źródło artykułu:PAP
grupa azoty satarnówyy
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)