Ceny nowych aut spadły o 5% m/m, wzrosły o 1,9% r/r w maju

Warszawa, 02.07.2015 (ISBnews) - Ceny nowych samochodów w Polsce (indeks ważony udziałami w sprzedaży) spadły w maju 2015 r. średnio o 5% m/m, a w porównaniu z majem 2014 r. wzrosły średnio o 1,9%, wynika z raportu "Samar DNB indeks cen auto" opublikowanego przez Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar i DNB Bank Polska.

02.07.2015 13:20

Ceny w maju spadły w ujęciu miesięcznym po wzroście w kwietniu o 4,4% m/m. W ujęciu rocznym ceny w kwietniu wzrosły o 2,4%. Maj był czwartym miesiącem z rzędu relatywnie niewielkich zmian. Wysokie wzrosty w ujęciu rocznym miały miejsce między październikiem 2014 r. a styczniem 2015 r., podano.

"W przeciwieństwie do innych dóbr konsumpcyjnych, roczne dynamiki Samar DNB indeks cen auto moto wykazują dość dużą zmienność, która wynika ze struktury komponentów indeksu - cen wszystkich nowych aut sprzedawanych na rynku krajowym, co pokazane zostało w postaci zagregowanej do 8 koncernów motoryzacyjnych. Jednak pomimo tak znacznej zmienności, długoterminowy trend wskazuje na wzrost indeksu o około 2% r/r" - czytamy w komunikacie.

Analizie poddano ceny samochodów ośmiu koncernów, które odpowiadają za 91% sprzedaży w Polsce: Volkswagen, PSA, Toyota, Renault, Opel, Nissan, Hyundai oraz Ford. W maju najsilniej rosły ceny aut Volkswagena (10,9% r/r). Znaczny wzrost miał również miejsce w przypadku Toyoty (9,1% r/r). Ceny samochodów koncernów PSA, Renault i Ford rosły w tempie umiarkowanym 1-2,5%. Wśród pozostałych wyróżnionych koncernów motoryzacyjnych obserwowaliśmy spadek cen (Opel: -5,2% r/r, Hyundai: -6,9% r/r, Nissan: -9,8% r/r), podobnie jak w pozostałych segmentach rynku motoryzacyjnego (-10,7% r/r). Ze względu na swoją dużą wagę w sprzedaży (27%) to właśnie podwyżki cen koncernu Volkswagena wpłynęły na wzrost ogólnego indeksu w tym miesiącu.

"Średnie ceny samochodów w salonach są w ostatnich latach dość niezależne od indeksu cen towarów i usług konsumpcyjnych CPI, a jednocześnie wykazują dość silny związek z dynamiką przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw - można zatem stwierdzić, że koncerny motoryzacyjne sprzedają samochody, na jakie nas stać" - skomentowano w materiale.

Porównano także indeksy skumulowane cen aut i dynamiki płac (przy poziomie w roku 2014 = 100), wskazując, że od roku 2010 średnie ceny aut podążają niemal dokładnie za dynamiką płac. W maju 2015 r. skumulowany indeks dla cen aut wyniósł 168,5 (a więc ceny były o 68,5% wyższe niż średnio w 2014 r.), zaś dla płac - 172,1 (o 72,1% wyższe). Przy czym największy skumulowany wzrost cen miał miejsce w przypadku aut koncernu Hyundai (o 110,5%), Volkswagen (o 90%) i Toyota (o 81,5%) a najniższy wzrost koncernu Renault (o 18,2%) i PSA (22,2%). Jednocześnie nastąpił skumulowany spadek cen aut koncernu Nissan o 7,5% od 2004 r.

"Różne strategie cenowe koncernów motoryzacyjnych w przeciągu znaczącego odcinka okresu można badać przez doszukiwanie się korelacji (dodatnich lub ujemnych). W przypadku rynku motoryzacyjnego w Polsce występuje tylko jeden dodatni związek cen koncernów Nissan i Hyundai oraz znacznie liczniejsze negatywne związki cen aut koncernów: Peugeot i Hyundai, Toyota i Nissan oraz Volkswagen i Peugeot. Wynika to zapewne ze strategii koncernów, które mogą sprzedać na każdym rynku ograniczoną liczbę aut" - czytamy dalej.

Samar DNB indeks cen auto jest pierwszym w Polsce wskaźnikiem zmian cen nowych samochodów. Jest on wspólnym przedsięwzięciem DNB Bank Polska i Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar. Firma doradcza Deloitte jest autorem metodologii indeksu i jego kalkulacji.

(ISBnews)

Źródło artykułu:ISBnews
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)