Ceny paliw znów w górę. Ale może to ostatni raz

Średni poziom detalicznych cen benzyny i diesla wzrósł w ciągu tygodnia o 7 groszy za litr. Litr popularnej benzyny Pb 95 kosztuje średnio 5,12 zł a oleju napędowego 5,09 zł.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ceny paliw znów w górę. Ale może to ostatni raz
(WP.PL, Fot: Marek Wieliński)
WP

To kolejny cios dla kierowców, zwłaszcza użytkowników diesli. W ciągu roku cena litra ON podskoczyła aż o 91 groszy – podaje portalspozywczy.pl.

Eksperci mają jednak i dobrą wiadomość. Choć tegoroczne lato jest dla użytkowników aut bardzo drogie, to być może lepsze czasy są tuż za rogiem.

Oglądaj raport paliwowy z 13 lipca: Ceny paliw znów w górę. Ale może już ostatni raz

WP

Chodzi o zmiany w cenach hurtowych paliw. Spadły one w ostatnich dniach o 6 groszy na litrze. „Notowania wrześniowej serii kontraktów rozpoczęły tydzień w rejonie 79,50 dol. za baryłkę, a kończą w okolicach 74 za baryłkę, przy czym rynek chwilowo spadł nawet w rejon 72,67 dol. za baryłkę” – piszą analitycy firmy BM Reflex.

Czytaj też: Orlen uspokaja kierowców

Na taką sytuację wpływ ma wzrost produkcji ropy, osiągnięty m.in. przez ponowne wkroczenie na rynek ropy z ogarniętej chaosem wojennym Libii. Przewiduje się, że niedługo produkcja paliwa w tym kraju osiągnie 700-800 tys. baryłek. Ponadto Międzynarodowa Agencja Energii (IEA) przewiduje, że w drugim półroczu 2018 r. konsumpcja ropy spadnie do 1,3 mln baryłek dziennie (z 1,5 mln obecnie). Poza tym mniej surowca importują Chiny, drugi co do wielkości światowy konsument paliw.

WP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

WP
WP