Trwa ładowanie...
d222sp3
11-11-2016 17:50

Ceny ropy idą w dół, Iran w X zwiększył wydobycie najmocniej od początku roku

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku zniżkują o 1,5 proc. Z comiesięcznego raportu OPEC wynika, iż Iran w październiku zwiększył wydobycie o 210 tys. baryłek dziennie, najwięcej od stycznia, kiedy zniesiono międzynarodowe sankcje nałożone na ten kraj.

Share
d222sp3

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na grudzień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 43,99 USD, po zniżce o 67 centów.

Brent w dostawach na styczeń na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie tanieje o 1,60 USD do 45,24 USD za baryłkę.

W październiku Iran produkował dziennie średnio 3,92 mln baryłek, o 230 tys. baryłek więcej niż wskazywały na to szacunki OPEC.

Arabia Saudyjska pompowała na powierzchnię w październiku 10,6 mln baryłek dziennie (b/d) - wynika z raportu OPEC. To blisko rekordowych poziomów, choć zazwyczaj o tej porze roku Saudyjczycy wydobywają mniej surowca.

d222sp3

W sumie w październiku kraje zrzeszone w kartelu wyprodukowały 33,64 mln b/d ropy, o niemal 240 tys. b/d więcej niż miesiąc wcześniej. W czwartek Międzynarodowa Agencja Energii (IEA) szacowała, iż OPEC produkował w październiku 33,83 mln b/d.

Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) zgodziła się wstępnie podczas nieformalnego spotkania w Algierze 28 września na obniżenie dziennego limitu wydobycia surowca do 32,5 mln baryłek.

Kraje OPEC po raz pierwszy od ośmiu lat osiągnęły porozumienie w sprawie ograniczenia wydobycia surowca. Dzienny limit wydobycia ma zostać ograniczony do 32,5 mln baryłek, czyli o prawie 750 tys. baryłek mniej niż w sierpniu.

Zakładano, że końcowe porozumienie w sprawie cięcia dostaw ropy może zostać podpisane podczas listopadowego spotkania OPEC.

d222sp3

Analitycy Societe Generale uważają, że cena baryłki ropy spadnie w okolice 40 USD, jeżeli OPEC nie dojdzie do porozumienia.

Rynek analizuje również konsekwencje dla wyboru Donalda Trumpa na prezydenta i przejęcie władzy w Kongresie przez Republikanów.

Zdaniem analityków Goldman Sachs wynik wtorkowego głosowania będzie wspierać producentów surowca w Stanach, gdyż spodziewają się oni zniesienia części ograniczeń dla sektora wydobywczego.

d222sp3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d222sp3
d222sp3