Ceny warzyw w rok wzrosły o 35 procent. Żywność winduje inflację

Cukier droższy o 25 proc. już nie szokuje tak jak kiedyś. Wszystko przez ceny warzyw, które w rok skoczyły o blisko jedną trzecią. Co gorsza, ekonomiści oceniają, że z uwagi na kolejny rok suszy w rolnictwie pozostaną one na wysokim poziomie.

Ceny warzyw w rok wzrosły o 35 procent. Żywność winduje inflację
Źródło zdjęć: © East News | Adam Jastrzebowski / Reporter
Damian Słomski

W sierpniu ceny były średnio o 2,9 proc. wyższe niż rok wcześniej - wynika z najnowszych danych GUS. Inflacja utrzymała się na najwyższym poziomie w tym roku, przebijając wcześniejsze szacunki.

Ceny rosną w najszybszym tempie od 2012 roku. W przeszłości wysoka inflacja wynikała m.in. z nadzwyczajnych podwyżek cen paliw. Tym razem sen z powiek spędza Polakom żywność, która drożeje w zastraszającym tempie. Najnowsze statystyki pokazują, że w rok przebitka jest na poziomie prawie 8 proc. Dla porównania, w sierpniu paliwa były o 0,4 proc. tańsze niż w sierpniu 2018.

Obraz
© PKO BP | PKO BP

Największe podwyżki

Jeszcze niedawno 25-procentowa zwyżka na cukrze byłaby w centrum uwagi, ale teraz największe szaleństwo jest w przypadku cen warzyw. Od początku tego roku poszły w górę średnio o 11,3 proc., a przez ostatnie 12 miesięcy nawet o 34,8 proc. Na tym tle mniej szokują podwyżki na owocach rzędu 7,3 proc.

Jest jednak światełko w tunelu. W ciągu ostatniego miesiąca w statystykach widać przecenę na warzywach o 3 proc. Być może więc sytuacja zacznie się powoli normować.

- W ujęciu rok do roku żywność i napoje bezalkoholowe zdrożały najsilniej od maja 2011 roku - zauważają ekonomiści PKO BP. Wskazują, że widoczne w hurcie wyhamowanie cen warzyw nie jest jeszcze widoczne na rynku detalicznym.

Ceny warzyw mocno w górę. Morawiecki pokazuje drugą stronę medalu

- Wciąż oczekujemy, że nowe zbiory warzyw, mimo że niższe niż w ubiegłym roku, przyczynią się do wyhamowanie tempa wzrostu cen, ale z uwagi na kolejny rok suszy w rolnictwie pozostaną one wciąż na wysokim poziomie - oceniają eksperci.

Wegetarianie nie mają lekko, ale i za mięso trzeba dać o blisko 7 proc. więcej niż rok temu. Cierpią m.in. smakosze tradycyjnego polskiego schabowego - wieprzowina drożeje najmocniej (o 12,8 proc.). Dla porównania, wołowina i drób są praktycznie po tyle samo co rok temu, a cena cielęciny wzrosła o zaledwie 2,8 proc. Wolniej rosną też ceny ryb (o 4,6 proc. w rok).

W związku z 8-procentową podwyżką cen mąki zdrożało pieczywo. Za chleb czy bułki trzeba dać o 9,4 proc. więcej. Oszczędzając na kanapkach, zamiast szynki, lepiej położyć na chleb ser. W rok podrożał o zaledwie 1,9 proc.

Nie wszystko idzie w górę

- Jest cała paleta podstawowych produktów, takich jak jaja, masło, sery, energia, które potaniały w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy - mówił w rozmowie z Money.pl podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy Mateusz Morawiecki. - Jednak te artykuły, które drożeją, spędzają nam sen z powiek. Susza uderzyła w Polskę bardzo mocno. Rolnicy, którzy zostali nią dotknięci, dostaną rekompensaty. Poprzez działania urzędu antymonopolowego będziemy się też starali doprowadzić do spadku tych cen.

Tak jak zapowiadał premier, masło jest tańsze - i to aż o 10 proc. - w porównaniu z sierpniem 2018. Jaja można kupić taniej o niecałe 5 proc. Premier przestrzelił tylko z serami, które jednak są droższe i to o niemal 2 proc.

Wobec ogromnych podwyżek żywności na drugi plan schodzą odzież i obuwie, które od wielu miesięcy w statystykach notuje spadki. W sierpniu potaniały o odpowiednio 1,9 i 0,6 proc.

- Ceny żywności i niesłabnąca presja w kategoriach bazowych powinny utrzymać inflację w okolicy 3 proc. do końca roku - oceniają ekonomiści mBanku. - W pierwszym kwartale przyszłego roku powinna ona sięgnąć 3,7-3,8 proc. i później opadać w kierunku celu, wiedziona efektami bazowymi.

Przyznają, że ich prognoza jest nieco wyższa niż przewidywania NBP. Wskazują, że sam fakt przyszłorocznej podwyżki płacy minimalnej może odbić się na inflacji wyższej o 0,2 pkt proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:money.pl
inflacjagusżywność

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (252)