Trwa ładowanie...
d1i015w

Ceny za Emitela w ofertach wiążących mogą być niższe niż we wstępnych - źródło

17.01. Warszawa (PAP) - Ceny za Emitela w ofertach wiążących, które mają trafić do Telekomunikacji Polskiej w połowie lutego, mogą być niższe od zadeklarowanych w ofertach...

Share
d1i015w

17.01. Warszawa (PAP) - Ceny za Emitela w ofertach wiążących, które mają trafić do Telekomunikacji Polskiej w połowie lutego, mogą być niższe od zadeklarowanych w ofertach wstępnych - wynika z nieoficjalnych informacji PAP. Według doniesień agencyjnych oferty wstępne opiewały na około 1,5 mld zł.

"Spodziewam się, że ostateczne ceny w ofertach wiążących mogą być niższe od tych zadeklarowanych w ofertach wstępnych. To wynika m.in z opóźnień w procesie cyfryzacji i braku jasności, ilu nadawców ostatecznie znajdzie się w multipleksach i w których" - powiedziała PAP osoba zbliżona do transakcji.

Oferty wstępne były składane po zapoznaniu się z memorandum informacyjnym, oferty wiążące zostaną złożone po przeprowadzeniu due diligence.

d1i015w

Według nieoficjalnych informacji PAP na krótkiej liście podmiotów zaproszonych przez Telekomunikację Polską do badanie Emitela znalazło się pięć podmiotów.

Jest to Telediffusion de France (TDF), który kontroluje Polskie Sieci Nadawcze, konkurenta Emitela na polskim rynku. Oprócz niego w procesie biorą też udział fundusze private equity: Advent International, BC Partners, Macquarie Group oraz EQT.

Wśród inwestorów nie ma pomiotów powiązanych z Zygmuntem Solorzem-Żakiem, o czym spekulowały media.

Po przeprowadzeniu badania Emitela firmy z krótkiej listy mają do połowy lutego czas na złożenie ostatecznych ofert.

d1i015w

Prezes Telekomunikacji Polskiej Maciej Witucki informował wcześniej, że do sprzedaży Emitela może dojść w pierwszej połowie 2011 roku. Obecnie telekom nie informuje o procesie sprzedaży.

Emitel jest operatorem naziemnej sieci radiowo-telewizyjnej w Polsce. Z jego nadajników korzystają nadawcy telewizyjni, radiowi, a także telekomunikacyjni. Firma buduje też infrastrukturę, m.in. dla nadawców telewizyjnych tworzących naziemną telewizję cyfrową.

W Polsce telewizja analogowa ma zostać wyłączona w 2013 roku. Telewizja cyfrowa ruszyła z dużym opóźnieniem i będzie sukcesywnie obejmować swoim zasięgiem kolejne regiony Polski. Drugi multipleks, z programami Polsat, TVN, TV4 i TV Puls, ruszył 30 września 2010 roku w Warszawie, Poznaniu, Zielonej Górze, Żaganiu oraz okolicach tych miejscowości. Do końca 2011 roku obejmie swoim zasięgiem prawie cały kraj.

Od 27 października kanały Telewizji Polskiej - TVP1, TVP2, TVP Warszawa, TVP Info, TVP Kultura i TVP Historia można oglądać darmowo w naziemnej telewizji cyfrowej w ramach trzeciego multipleksu. Jest to jednak tzw. multipleks szczątkowy, gdyż obejmie swoim zasięgiem cały kraj dopiero po wyłączeniu nadawania analogowego. Pierwszy multipleks nie został jeszcze uruchomiony.

d1i015w

W ubiegłym roku spółka podpisała z Telewizją Polską umowę, na podstawie której będzie operatorem technicznym trzeciego multipleksu naziemnej telewizji cyfrowej za 615,6 mln zł w ciągu najbliższych 10 lat.

W 2010 roku Emitel podpisał też z Polsatem, TVN, TV Puls i TV4 umowy dotyczące nadawania programów na drugim multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej, ale kwoty tych kontraktów nie ujawniono.

Ewa Pogodzińska (PAP)

epo/ jtt/

d1i015w

Podziel się opinią

Share
d1i015w
d1i015w