Ceny zbóż systematycznie rosną
W drugim tygodniu lutego ceny podstawowych
zbóż wciąż rosną, także ceny mięsa zwiększyły się w porównaniu z
notowaniami sprzed tygodnia.
W drugim tygodniu lutego ceny podstawowych zbóż wciąż rosną, także ceny mięsa zwiększyły się w porównaniu z notowaniami sprzed tygodnia - wynika z cotygodniowej analizy cen produktów rolnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
ZBOŻE
Według danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW wádniach 09-15.02.09ár. płacono za nią 477ázł/t, tj. o prawie 4 proc. więcej niż tydzień wcześniej i o blisko 15 proc. więcej niż wápołowie stycznia. Ziarno to było jednak oá42 proc. tańsze niż przed rokiem.
Ceny pozostałych zbóż w ciągu tygodnia wzrosły nieznacznie, ale wáprzypadku pszenicy konsumpcyjnej iájęczmienia paszowego były one wyższe niż przed miesiącem odpowiednio o 9 proc. iááá8 proc.
Cena pszenicy konsumpcyjnej wáanalizowanym tygodniu ukształtowała się na poziomie 541 zł/t, a jęczmienia paszowego 449ázł/t. W odniesieniu do notowanych w połowie lutego 2008 r. ceny pszenicy obniżyły się o 39 proc., a jęczmienia o 45 proc.
Za żyto konsumpcyjne dostawcy uzyskiwali średnio 373 zł/t wobec 371 zł/t wápoprzednim tygodniu. W porównaniu do cen sprzed miesiąca było ono o niecały 1 proc. tańsze i o ponad 50 proc. tańsze niż przed rokiem.
MIĘSO
W drugim tygodniu lutego br. utrzymał się wzrost cen skupu żywca wieprzowego i wołowego oraz kurcząt, przy stabilnych cenach indyków.
Według danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW w dniach 09-15.02.09 r. za trzodę chlewną przeciętnie w kraju płacono 4,39 zł/kg, tj. o 1,9 proc. więcej niż w poprzednim tygodniu, ale o blisko 1 proc. mniej niż przed miesiącem. Jednocześnie cena ta była oá37 proc. wyższa od notowanej rok wcześniej.
Średnia cena skupu bydła wzrosła do 4,78 zł/kg, tj. o 2 proc. w odniesieniu do poprzedniego notowania. Była ona o 6 proc. wyższa niż przed miesiącem i o 14 proc. wyższa niż w analogicznym okresie ub.r.
W dniach 09-15.02.09 r. kurczęta brojlery skupowano po 3,23 zł/kg, tj. oá2,7 proc. drożej niż w poprzednim tygodniu. Cena ta była również wyższa o 3 proc. i 4 proc. niż przed miesiącem i rokiem.
Za indyki, podobnie jak w poprzednim tygodniu, płacono 4,40 zł/kg. Ceny indyków były oá7 proc. wyższe w porównaniu do notowań sprzed miesiąca i roku.
MLEKO
Za odtłuszczone mleko w proszku (OMP) uzyskiwano przeciętnie 6,48ázł/kg, tj. o 9,6 proc. więcej niż miesiąc wcześniej. W porównaniu do notowań sprzed roku OMP potaniało oáok. 26 proc. (PAP)
bg/ gor/