Trwa ładowanie...
dvc1z60

Ceny ziemniaków wystrzeliły. Rolnicy przekonują: to zmowa cenowa

Ceny ziemniaków są ponad dwa razy wyższe niż w zeszłym roku. Rolnicy alarmują: nie wszędzie była susza, a wszędzie ceny są niezwykle wysokie. Uważają, że to efekt zmowy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Za kilogram ziemniaków trzeba już płacić ponad 3 złote
Za kilogram ziemniaków trzeba już płacić ponad 3 złote (East News, Fot: Piotr Kamionka/REPORTER)
dvc1z60

Za kilogram umytych ziemniaków w dyskoncie trzeba już płacić 3,49 zł. To niejedyne warzywa, które mocno w tym roku zdrożały. Sztandarowym przykładem jest pietruszka, która z powodu niekorzystnych warunków pogodowych bardzo słabo w tym roku wyrosła.

Jednak, jak przekonują rolników, w przypadku ziemniaków cena jest zawyżona sztucznie i nie zawsze jest skutkiem suszy.

- U nas plony były bardzo dobre. Wszędzie trąbią o suszy, ale z kimkolwiek rozmawiam, to wszyscy są ze zbiorów zadowoleni - powiedział poniedziałkowemu "Faktowi" Eugeniusz Bieszke, rolnik ze Sławutowa w województwie pomorskim.

dvc1z60

- Sądzę, że po prostu skupujący ziemniaki się zmówili, wykorzystując suszę jako pretekst do podniesienia cen jeszcze bardziej. Dlatego w sklepach ziemniaki kosztują już 3 zł, a nawet więcej - dodał.

Obejrzyj też: Ekspert: "Ludzie zobaczą, że pieniądze, które dostają do jednej kieszeni, wypływają z drugiej. Przez inflację"

Jak tłumaczył, on sam nie sprzedaje w tym roku ziemniaków pośrednikom, bo maksymalnie może za nie dostać 1,3 zł za kilogram. Woli więc sprzedać je sam - wśród znajomych i sąsiadów.

dvc1z60

Jak pisaliśmy w sierpniu, Polacy mogą dostrzec efekty tegorocznej suszy przy każdej wizycie w sklepach. Żywność podrożała o 7,3 proc. w porównaniu z zeszłym rokiem. To spora zmiana, ponieważ dotychczas byliśmy przyzwyczajeni do stabilnych cen jedzenia, a nawet do ich spadku.

Od 3 października Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmować wnioski o rekompensaty dla rolników poszkodowanych przez tegoroczną suszę. Na odszkodowanie będą też mogli liczyć właściciele gospodarstw zniszczonych przez grad czy huragan.

Rekompensaty mają zależeć od stopnia zniszczenia upraw. Jeśli przez suszę rolnik stracił 70 proc. plonów, to dostanie 1000 zł za każdy hektar. Jeśli jest to między 30 a 70 proc., to stawka wyniesie 500 zł za hektar.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dvc1z60

Podziel się opinią

Share
dvc1z60
dvc1z60