Trwa ładowanie...
jajka

Ceny żywności szybują. Zobacz, na co jeszcze wydamy więcej

Masło, mleko, jabłka to nie wszystko. Zdrożało również mięso i wędliny. Nie tylko artykuły spożywcze poszły w górę. Więcej niż przed rokiem zapłacimy również za lodówki.

Share
Ceny żywności szybują. Zobacz, na co jeszcze wydamy więcej
Źródło: 123RF.COM
dy77u8k

Jeszcze przed rokiem wieprzowina kosztowała 14,6 zł za kilogram, dziś trzeba za nią zapłacić 17,7 zł. Podrożała również kiełbasa wieprzowa. Płacimy za nią 2 zł więcej niż przed rokiem – wynika z analizy danych GUS przygotowanej przez dziennik.pl.

Na ceny wpłynął systematycznie rosnący eksport tego mięsa - tak w samej Unii, jak i w Chinach.

W ostatnich miesiącach spektakularnie podrożało masło. Cena tego w kostce w zbycie wzrosła do 22 zł/kg – o czym pisaliśmy w WP finanse. To oznacza, że jego cena wzrosła o około 3 zł na kostkę, czyli dwukrotnie. Dziś płacimy za nie nawet 7,1 zł.

Masło jest drogie? Zrób je sam:

W ślad za masłem drożało również mleko i śmietana oraz jajka. Ale drożej kupujemy również chleb pszenno-żytni, kaszę jęczmienną, olej rzepakowy

dy77u8k

O złotówkę więcej niż przed rokiem w tym samym okresie trzeba zapłacić za jabłka. Jak podaje Dziennik, obecnie kilogram tych owoców kosztuje 3,5 zł. Podwyżka to skutek gorszych niż przed rokiem zbiorów związanych ze zniszczeniem przymrozkami upraw.

Wzrosły ceny jarzyn. Droższe są buraki, marchew, cebula i ziemniaki.

Drożyzna również w sklepach z odzieżą i AGD. Więcej zapłacimy np. za garnitur, koszulę czy buty. Wzrosły także ceny lodówek. Jeszcze przed rokiem miała cenę około 1118,6 zł, a obecnie średnio kupimy ją już za 1595,9 zł.

dy77u8k

Podziel się opinią

Share
dy77u8k
dy77u8k