Trwa ładowanie...

Chavez podpisał umowę finansową z Iranem

Prezydent Wenezueli Hugo Chavez podczas dobiegającej końca ósmej już wizyty w Iranie, który uważa za swego "strategicznego partnera", podpisał m.in. umowę w sprawie powołania rady akcjonariuszy Dwunarodowego Banku Iran-Wenezuela: ma on wkrótce zacząć finansować wspólne przedsięwzięcia gospodarcze obu krajów.

Share
Chavez podpisał umowę finansową z Iranem
Źródło: AFP
douozn3

Łączna liczba zawartych między nimi umów o współpracy w dziedzinie gospodarki, energetyki, kultury i służby zdrowia przekroczyła dwieście.

Najwyższy przywódca rewolucji irańskiej ajatollah Ali Chamenei, z którym Chavez spotkał się w niedzielę, powiedział po rozmowie, że Iran i Wenezuela powinny wspólnie umacniać "niezależny front", który w innej wypowiedzi określił jako "antyimperialistyczny".

douozn3

Wskazał także na znaczenie przemian dokonujących się w Wenezueli i ich wpływ na zmiany w Ameryce Łacińskiej, którą "zwano niegdyś wewnętrznym podwórkiem Stanów Zjednoczonych".

Hugo Chavez oświadczył też na zakończenie swojej wizyty, że Wenezuela będzie eksportować ok. 20 tys. baryłek benzyny dziennie do Iranu. Wenezuela będzie w ten sposób płacić za import irańskich maszyn i technologii. Dostawy mają rozpocząć się w październiku.

Iran, chociaż jest czołowym eksporterem ropy naftowej na świecie, ma trudności z zaspokojeniem wewnętrznego zapotrzebowania na benzynę i inne paliwa produkowane z ropy ponieważ jego rafinerie nie posiadają wystarczających mocy przerobowych. Dlatego musi importować ok. 40% tych paliw.

douozn3

Podziel się opinią

Share
douozn3
douozn3