Trwa ładowanie...

Chcesz pracować w edukacji? Udowodnij, że jesteś dziewicą

Żeby dostać pracę w administracji publicznej w Brazylii, trzeba przebyć badanie ginekologiczne, a nawet dostarczyć zaświadczenie o dziewictwie. Prokuratura sprawdza, czy nie naruszono prawa

Share
Chcesz pracować w edukacji? Udowodnij, że jesteś dziewicąŹródło: AFP
d2053c6

.

Sprawa ujrzała światło dzienne po publikacji gazety „O Globo”. Dziennikarze opisali metody rekrutacji urzędniczek do wydziału edukacji w Sao Paulo. Kobiety ubiegające się o pracę są zmuszane do okazywania wyników badań ginekologicznych, a te które nie skończyły jeszcze 25 lat, muszą przynieść zaświadczenie o dziewictwie.

Jak się okazuje brazylijskie prawo zezwala na takie metody rekrutacji na niektóre stanowiska państwowe. Badania ginekologiczne mają sprawdzić, czy kandydatka nie choruje na śmiertelne choroby. Jednak przepisy nic nie mówią o zaświadczeniach byciu dziewicą.

d2053c6

- To godzi w prawa kobiet – skomentowała na łamach Associated Press adwokat Ana Paula de Oliveira Castro. – Jest absurdem podawanie tak intymnych informacji – dodała.

Podobna sprawa miała miejsce w zeszłym roku w regionie Bahia, kiedy podczas rekrutacji do policji, zażądano od kandydatek takich samych dokumentów. Pod naciskiem opinii publicznej zdecydowano się jednak na likwidację wymogów.

JK,WP.PL
Na podstawie huffingtonpost.com

d2053c6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2053c6
d2053c6