Trwa ładowanie...

Nowe zasady kolędy. Teraz trzeba się postarać

Powoli kończą się masowe kolędy. Po pandemii wiele parafii zmieniło zasady wizyt duszpasterskich. Teraz to, czy ksiądz w okresie świąteczno-noworocznym w ogóle zapuka do naszych drzwi, będzie zależeć od naszej inicjatywy.

Nowe zasady wizyty duszpasterskiej zostały na dłużej Nowe zasady wizyty duszpasterskiej zostały na dłużej Źródło: East News, fot: Piotr Kamionka/REPORTER
d496wag
d496wag

Zbliża się czas kolędy. Parafie rzymskokatolickie w Polsce już szykują się do wizyt duszpasterskich, które zaczną się po Bożym Narodzeniu. W trakcie pandemii wiele parafii zmieniło podejście do odwiedzin księży w domach wiernych. 

Przed kolędą trzeba iść do kancelarii

Jak się okazuje, zmiany zostały na dłużej. "Fakt" przywołuje przykład parafii w Warszawie, która oczekuje od wiernych z nowych bloków, że zgłoszą się do kancelarii i poinformują księży o tym, że chcą przyjąć kolędę w okresie noworocznym.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Ile Polacy dają księdzu "do koperty"? "Niech za robotę się wezmą"

Jak pisze "Fakt" – w przypadku braku zgłoszenia mieszkania będą omijane. Dotyczy to także osób, które w ostatnich trzech latach nie przyjmowały księży, albo nie uczestniczyły w mszach św. kolędowych.

d496wag

Kolejnym kościołem, opisywanym przez dziennikarzy, jest parafia pod wezwaniem św. Szczepana. Tu także konieczne jest zgłoszenie.

Jak w poprzednich latach, wizyta duszpasterska będzie odbywała się na podstawie zaproszeń złożonych w kaplicy, lub przez formularz na stronie internetowej – mówi dziennikowi proboszcz.

Kolęda zasila budżety księży i parafii

Przed pandemią COVID-19 częstą praktyką w przypadku kolędy było, że w jej trakcie, już po wcześniejszej zapowiedzi, przed wizytą księdza do mieszkań pukali np. ministranci i pytali, czy mieszkańcy życzą sobie wizyty duszpasterskiej.

Tzw. wizyta duszpasterska to nie tylko okazja do spotkania się z księdzem, ale również do zbierania funduszy. Kolęda jest sporym zastrzykiem finansowym dla parafii. Jak wspominaliśmy w serwisie WP finanse, datki od wiernych trafiają też do kieszeni księży - zostaje im około 20 proc. od zebranej kwoty.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d496wag
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d496wag

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj