Trwa ładowanie...
d3nph4w
d3nph4w

"Chemia - Puławy" chce zapłacić MSP za pakiet ZAP w ciągu 10 lat

30.11. Warszawa (PAP) - Spółka pracownicza "Chemia - Puławy" zamierza zapłacić za 50,67 proc. pakiet Zakładów Azotowych Puławy (ZAP) należący do Skarbu Państwa ratami z dywidend w...
Share
d3nph4w

30.11. Warszawa (PAP) - Spółka pracownicza "Chemia - Puławy" zamierza zapłacić za 50,67 proc. pakiet Zakładów Azotowych Puławy (ZAP) należący do Skarbu Państwa ratami z dywidend w ciągu 10 lat - poinformował we wtorek dziennikarzy Rafał Nowak, prezes spółki pracowniczej.

"Złożyliśmy ofertę wiążącą na zakup Zakładów Azotowych Puławy od Skarbu Państwa. Chcemy oprzeć się na modelu dywidendowym, co oznacza że będziemy płacić za kupowany przez nas pakiet w rocznych ratach z dywidend ZAP z lat przyszłych" - powiedział prezes Nowak.

Wyjaśnił, że spółka "Chemia - Puławy" zaoferuje Skarbowi Państwa premię za możliwość spłaty w ratach. Cały proces zapłaty za pakiet ma według Nowaka potrwać 10 lat, przy czym raty kapitałowe będą co roku równe, a premia dla Skarbu Państwa będzie się co roku zmniejszać.

d3nph4w

Nowak nie wykluczył, że spółka pracownicza, jeśli zostanie inwestorem, może ogłosić wezwanie, nie wykluczył jednak zejścia firmy poniżej 50 proc. udziału poprzez przeprowadzenie nowej emisji przez Zakłady Azotowe. Pieniądze z ewentualnej nowej emisji przeznaczone zostałyby na inwestycje.

Prezes Nowak uważa, że złożona przez spółkę pracowniczą oferta cenowa będzie najlepsza ze wszystkich, które otrzymał Skarb Państwa w procesie prywatyzacji chemicznej firmy.

"Nie mogę podać szczegółów, ale mogę zapewnić, że złożona przez nas oferta jest wyższa od wyceny po aktualnym kursie giełdowym. Jest również wyższa od ostatnich szacunków analityków" - powiedział.

Według ocen analityków spółka pracownicza mogła zaoferować około 800 mln zł za pakiet ZAP.

d3nph4w

Sama spółka chemiczna z Puław poinformowała we wtorek, że złożyła ofertę wiążącą kupna od Skarbu Państwa pakietu Zakładów Chemicznych Police.

Według Nowaka policki zakład ma pewien potencjał, jednak nie ocenił decyzji o złożeniu oferty na Police, tłumacząc to koniecznością przeprowadzenia głębszej analizy.

Resort skarbu deklarował wcześniej, że podejmie decyzję dotyczącą wyboru ofert inwestorów zainteresowanych prywatyzacją Puław w tym roku, jeszcze przed świętami.(PAP)

pif/ ana/

d3nph4w

Podziel się opinią

Share
d3nph4w
d3nph4w