Trwa ładowanie...
dporxgx

Chevron zakończy poszukiwanie gazu łupkowego w Polsce (aktl.)

# Dochodzi wypowiedź ministra Janusza Piechocińskiego #
Share
dporxgx

31.01. Warszawa (PAP/Reuters) - Amerykański koncern Chevron zakończy poszukiwanie gazu łupkowego w Polsce - podał w sobotę Reuters. Agencja komentuje, że wbrew oczekiwaniom sektorowi temu nie udało się przekształcić rynku dostaw energii w regionie.

Polski oddział drugiej co do wielkości firmy paliwowej w USA postanowił zakończyć poszukiwanie gazu łupkowego w Polsce, gdyż kraj nie jest konkurencyjny w porównaniu do innych państw, w których działa firma - napisano w komunikacie.

W ostatnich latach polskie Ministerstwo Środowiska wydało ponad 100 koncesji na poszukiwanie gazu niekonwencjonalnego w Polsce, m.in. dla firm: Chevron, PGNiG, Lotos i Orlen Upstream. Z Polski wycofała się jednak część firm, m.in. Exxon, Total i Marathon.

dporxgx

Minister gospodarki Janusz Piechociński uważa, że wycofanie się Chevronu to konsekwencja załamywania się cen ropy na światowych rynkach. "Może się okazać, że ta tendencja spadku cen załamie się bardzo szybko i trzeba będzie się przygotowywać na inne scenariusze, tak, jak to było choćby z frankiem. Wystrzelił niedawno do 5,17 zł w ciągu jednego dnia, a dzisiaj wiemy, że jest poniżej 4 zł. Niech opadnie dym wielkiej międzynarodowej spekulacji. To nie jest tak, że trzeba natychmiast burzyć dotychczasowy model" - powiedział Piechociński w sobotę.

dporxgx

Podziel się opinią

Share
dporxgx
dporxgx