Trwa ładowanie...

Chińczycy sprzedają dosłownie wszystko. Zaniepokojony internauta zaalarmował NBP

Na chińskich portalach internetowych można znaleźć ciekawostki, które potrafią zadziwić. Tak było w przypadku internauty, któremu w oko wpadła aukcja polskich dwugroszówek. W obawie przed fałszerstwem powiadomił nawet Narodowy Bank Polski

Chińczycy sprzedają dosłownie wszystko. Zaniepokojony internauta zaalarmował NBPŹródło: aliexpress, fot: screen
d3o3zzj
d3o3zzj

AliExpress i inne chińskie portale aukcyjne to kopalnia niezwykłych ogłoszeń. Można tam oczywiście znaleźć zupełnie normalne produkty w kuszących cenach, ale nie brakuje również osobliwych ofert. Na jedną z nich natknął się użytkownik serwisu Wykop.pl.

Internaucie wyświetliła się reklama z propozycją aukcji, na której może kupić polską monetę o nominale 2 gr. "W Chinach podrabiają dwugroszówki! Sprawa wydaje się alarmująca, jest to całkowicie przypadkowa reklama na fb. Myślę, że NBP już ich namierzyło, ale dla pewności poszedł email. Zaskakujące, że na Google żadnej takiej informacji nie znalazłem!" - napisał zaniepokojony (pisownia oryginalna).

wykop
Źródło: wykop, fot: screen

Jak jednak słusznie zauważył inny użytkownik serwisu, wszystko wskazuje na to, że moneta to nie żadna podróbka, a najprawdziwsza polska dwugroszówka. Oczywiście nie sposób tego stwierdzić tylko na podstawie zdjęcia, ale różni sprzedający - bo takich aukcji jest więcej - podkreślają w opisach, że pieniądze są prawdziwe i przeznaczone dla kolekcjonerów.

Zobacz także: Majątek Władimira Putina

Dla kolekcjonera z drugiego końca świata polska dwugroszówka może mieć wartość i dlatego na aukcjach znajdują się na nie chętni. A trzeba zapłacić nieco więcej niż są warte w rzeczywistości. Można je kupić za 10 centów, choć są i tacy, którzy wyceniają je na blisko pół dolara.

aliexpress
Źródło: aliexpress, fot: screen

Nieopłacalne groszówki

Podrabianie dwugroszówek wydaje się niezbyt opłacalne. Od lat mówi się o możliwej rezygnacji z najniższych nominałów w Polsce, bo koszt produkcji przekracza w tym wypadku wartość samych monet. W styczniu 2013 r. NBP zaprezentował projekt ustawy o zaokrąglaniu płatności gotówkowych, którego celem byłoby znaczne ograniczenie popytu na monety 1- i 2-groszowe. Prace nad projektem ustawy nie były jednak kontynuowane poza NBP.

d3o3zzj

W tym samym roku zmieniono za to stop, z którego wykonywane są monety, a ich produkcję powierzono Brytyjczykom. NBP wyliczał wówczas, że takie działanie obniża koszt produkcji o połowę.

Od początku 2017 r. produkcja znów wróciła jednak do Polski.

Nie brakuje też replik

Współczesne monety na chińskich portalach to tylko część ciekawostek. Tamtejsi sprzedawcy oferują repliki pieniędzy, którymi płaciło się w Polsce w okresie międzywojennym, a nawet dawniej. Od czasu do czasu pojawiają się perełki, takie jak Talar Zygmunta Augusta z 1533 roku. O postarzanej i wyglądającej jak oryginał monecie informował portal alizakupy.pl.

d3o3zzj

Chińczycy oferują oczywiście nie tylko polskie monety. Można tam trafić na pieniądze wybijane niemal w każdym miejscu globu.

aliexpress
Źródło: aliexpress, fot: screen
d3o3zzj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3o3zzj