Chiny: Zyski najwyższe w historii

W pierwszych 11 miesiącach tego roku zyski netto chińskich koncernów przemysłowych powiększyły się o 7,8 proc., do 2,6 bln juanów (1,1 bln zł).

Chiny: Zyski najwyższe w historii
Źródło zdjęć: © AFP

Znalazły się one tym samym na poziomie najwyższym w historii, co oznacza, że sektor przemysłowy Państwa Środka jest obecnie w lepszej kondycji niż w przedkryzysowym 2007 r.

Dane o skumulowanych zyskach spółek o przychodach przekraczających 5 mln juanów (2,1 mln zł) urząd statystyczny w Pekinie publikuje cztery razy do roku - w marcu, czerwcu, wrześniu i grudniu. Dotyczą one odpowiednio stanu na koniec lutego, maja, sierpnia i listopada. Ponieważ trzy pierwsze tegoroczne odczyty wskazywały, że zyski koncernów przemysłowych malały w ujęciu rok do roku (odpowiednio o 37, 23 i 11 proc.), najnowszy odczyt oznacza, że ich wyniki gwałtownie odbiły się w trzech minionych miesiącach.

- Zyski spółek będą się w dalszym ciągu poprawiać, gdyż ożywienie gospodarcze w Chinach nabiera rozmachu - twierdzi Lu Ting, ekonomista w hongkońskim oddziale Bank of America/Merrill Lynch. Optymizm ten podzielają też najwyraźniej inwestorzy: główny indeks giełdy w Szanghaju zwyżkował wczoraj o 1,5 proc.

Zdaniem Lu Tinga, ekspansja chińskiego przemysłu to głównie skutek rosnącego w szybkim tempie popytu wewnętrznego, co z kolei jest efektem działań stymulacyjnych Pekinu. W niedzielę chiński premier Wen Jiabao zapowiedział, że "umiarkowanie luźna" polityka pieniężna i "proaktywna" polityka fiskalna zostaną utrzymane jeszcze co najmniej przez pół roku.

Dynamiczny wzrost chińskiej gospodarki jest kołem zamachowym ożywienia w całej Azji. Jak podał wczoraj japoński resort handlu, produkcja przemysłowa w Kraju Kwitnącej Wiśni zwiększyła się w listopadzie o 2,6 proc. w porównaniu z październikiem. Ekonomiści nie mają wątpliwości, że jest to wyłącznie skutek odbicia w eksporcie.

W listopadzie po raz 18. z rzędu spadły bowiem płace Japończyków, a sprzedaż detaliczna zmniejszyła się w efekcie po raz 15. z rzędu (odpowiednio o 2,8 i 1 proc. rok do roku). Tymczasem japoński eksport do Azji w minionym miesiącu po raz pierwszy od 14 miesięcy wzrósł. - Ponieważ ożywienie w handlu zagranicznym będzie trwało, nie dojdzie do nawrotu recesji - twierdzi Naoki Iizuka, ekonomista w Mizuho Securities w Tokio.

PARKIET

chinyzyskzyski

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)