Chlebowski: jestem zwolennikiem emerytur małżeńskich

Emerytura małżeńska jest dziś świadczeniem
oczekiwanym i gdyby miało jej nie być, należy pomyśleć o "jakiejś
rekompensacie dla współmałżonków" - uważa szef klubu PO Zbigniew
Chlebowski. On sam jest zwolennikiem wprowadzenia emerytur
małżeńskich.

Chlebowski: jestem zwolennikiem emerytur małżeńskich
Źródło zdjęć: © PAP

15.02.2008 | aktual.: 15.02.2008 16:50

Podczas piątkowej wizyty we Wrocławiu Chlebowski powiedział dziennikarzom, że "powinno być korzystne świadczenie emerytalne uwzględniające zarówno małżonka jak i współmałżonka". Tym bardziej - dodał - że kapitał zgromadzony na świadczenia emerytalne jest zgromadzony wspólnie.

_ Rozumiem pewne obawy, ale uważam, że jeżeli nie będzie ostatecznie emerytury małżeńskiej, to powinna być jakaś rekompensata związana np. z możliwością dziedziczenia części zgromadzonego kapitału przez współmałżonka _ - powiedział Chlebowski, który jest szefem sejmowej Komisji Finansów Publicznych.

Poseł zaznaczył, że w sprawie emerytur małżeńskich nic jeszcze nie jest przesądzone. _ Ministerstwo Pracy prowadzi konsultacje społeczne, za chwilę rozpoczną się konsultacje polityczne, a dopiero później sprawą zajmie się rząd. Więc nic nie jest dzisiaj przesądzone _ - mówił Chlebowski.

Zapytany dlaczego, jego zdaniem, powinny być wprowadzone emerytury małżeńskie powiedział, że jest to dzisiaj oczekiwane świadczenie.

_ I jeżeli miałoby takiej emerytury nie być, to musiałoby być jakieś równie korzystne rozwiązanie, dla współmałżonków, czyli np. możliwość dziedziczenia części zgromadzonego kapitału _ - dodał.

Chlebowski powiedział też, że w temacie emerytur małżeńskich nie ma mowy o konflikcie w koalicji. _ Rozmawiamy z PSL. Jest czymś naturalnym spieranie się i dyskutowanie i o konflikcie czy kryzysie nie ma mowy _ - mówił poseł.

Dodał też, że - aby sprostać oczekiwaniom przyszłych emerytów - _ troską rządu jest to, żeby przyszłe świadczenia emerytalne były godziwe, sprawiedliwe, i żeby uwzględniały wielkość zgromadzonego kapitału, zarówno indywidualnie lub przez współmałżonków _.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)