Trwa ładowanie...
szkolenia
14-12-2011 08:14

Chwila prawdy dla szkoleniowców

Wiele firm szkoleniowych będzie miało kłopot z przetrwaniem, bo popyt na ich usługi spadnie. Jaka przyszłość czeka ten sektor.

Chwila prawdy dla szkoleniowców
d3nwos1
d3nwos1

*Wiele firm szkoleniowych będzie miało kłopot z przetrwaniem, bo popyt na ich usługi spadnie. Jaka przyszłość czeka ten sektor - docieka "Puls Biznesu" w oparciu o raport HRP Group. * Mało optymistyczne wnioski dla sektora firm szkoleniowych płyną z raportu "End of Financial Support. Przyszłość rynku szkoleń w Polsce", przygotowanego przez firmę doradczą HRP Group. Większość z blisko 500 przepytanych pracowników firm szkoleniowych, trenerów i przedsiębiorców, uważa, iż obecny boom w tej branży jest ściśle powiązany z pieniędzmi płynącymi do Polski z unijnego Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

Co się stanie, kiedy ten strumień się wyczerpie? 78 proc. ankietowanych uważa, że dojdzie do zmian, które będą miały negatywny wpływ na branżę: spadku popytu na szkolenia i cięć wydatków przez firmy. Pesymistyczne prognozy przekładają się na nastroje. Ponad połowa badanych uważa, że sytuacja ich firmy pogorszy się w ciągu najbliższych kilku lat, a najbardziej zagrożone będą te, które opierały się właśnie na szkoleniach realizowanych z funduszy unijnych.

Niektórzy przedstawiciele branży uważają jednak, że rynek szkoleń przeżyje katharsis. Liczyć się będą tylko te firmy, które przywiązują wagę do jakości usług, a ceny szkoleń powrócą na realny poziom. Część firm szykuje się już na zmiany, m.in.: szukają nowych odbiorców czy nowych partnerów, wzbogacają i unowocześniają ofertę. Rozważają też podniesienie cen i redukcję zatrudnienia trenerów.

Zdaniem Marka Hyli z House of Skills, warto zwrócić uwagę na porównanie planowanej podaży mechanizmów e-learningowych (27,9 proc. firm szkoleniowych widzi tu dla siebie szansę) z szacowanym popytem (29,4 proc.). "Świadczy to o sporej rezerwie firm szkoleniowych w stosunku do nowoczesnych form szkoleniowych. W USA i Wielkiej Brytanii już tylko niecałe 50 proc. szkoleń realizowanych jest za pośrednictwem form tradycyjnych" - zauważa Marek Hyla.

d3nwos1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3nwos1