Ciąg dalszy korekty na złotym
W dniu wczorajszym w dalszym ciągu obserwowaliśmy korektę silnych ruchów umacniających rodzimą walutę w ostatnich dniach. Siła i dynamika ruchu nie pozwalają jednak przesądzić czy mamy do czynienia z odwróceniem trendu czy tylko z chwilową awersją do złotego.
Czwartek na rynkach finansowych upłynął przede wszystkim pod znakiem dobrych doniesień z niemieckiej gospodarki. Drugi dzień z rzędu największa gospodarka europejska pozytywnie zaskoczyła inwestorów. Tym razem za sprawą indeksu Ifo, który okazał się lepszy od szacunków analityków. Jego wartość 106,2 pkt pozwala z nadzieją patrzeć w przyszłość. Inwestorów nie zawiodła również gospodarka Wielkiej Brytanii. Zaprezentowane wczoraj odczyty PKB okazały się zgodne z oczekiwaniami rynkowymi. Wzrost produktu krajowego brutto wyniósł na Wyspach 1,4% ujęciu rocznym co przełożyło się na 0,6% dynamikę kwartalną.
Mimo dobrych odczytów makroekonomicznych na europejskich parkietach dominował kolor czerwony, a na fali awersji do ryzyka dopatrywać należy się również wczorajszej słabości rodzimej waluty. Złoty drugi dzień z rzędu traci na wartości, jednak na chwilę obecną trudno mówić o przełamaniu trendu.
O godzinie 14.30 na rynki trafił cały pakiet danych z amerykańskiej gospodarki. Jak co tydzień poznaliśmy sytuację rynku pracy. Była ona nieco gorsza od oczekiwań analityków. W poprzednim tygodniu liczba bezrobotnych osób ubiegających się o zasiłek wyniosła 343 tys. podczas gdy konsensus oczekiwań mówił o 340 tys. Ponadto zaprezentowane zostały zamówienia na dobra trwałego użytku. Ich dynamika znacznie przewyższyła szacunki analityków. W czerwcu zamówienia wzrosły w ujęciu miesięcznym o 4,2% podczas oczekiwań na poziomie 1,2%. Na uwagę zasługuje fakt, że wskaźnik „oczyszczony” o środki transportu pozostał niezmienny w ujęciu m/m.
W dniu dzisiejszym kalendarz publikacji makroekonomicznych jest niemal pusty. Oznaczać może to, że weekendowe nastroje na światowych parkietach mogą zagościć znacznie wcześniej. Jedynym wydarzeniem mogącym mieć wpływ na zachowania inwestorów będzie publikacja Indeksu Uniwersytetu Michigan za lipiec. Zdaniem analityków wartość tego barometru koniunktury gospodarczej powinna osiągnąć 85 punktów. Poprawność szacunków poznamy o godzinie 15.55.
Komentarze do wykresów:
Wykres kursu średniego EUR/PLN, za okres od 05.05.2013 do 26.07.2013
Od ponad dwóch tygodni na parze EUR/PLN mogliśmy zaobserwować trend umacniający złotego. Mimo korekty jaką zaobserwowaliśmy w ostatnich dniach, kurs w dalszym ciągu znajduję się w kanale o delikatny nachyleniu spadkowym. Oporem dla wzrostu EUR/PLN są kolejne zniesień Fibonacciego: 50,0% i 61,8% czyli poziomy odpowiednio:4,2350 oraz 4,2650. W przypadku ruchu w dół, wsparciem jest poziom 4.1950 gdzie przebiega dolne ograniczenie wyrysowanego kanału.
Wykres kursu średniego CHF/PLN, za okres od 06.05.2013 do 26.07.2013
Frank szwajcarski, po osiągnięciu maksymalnego poziomu 3,5540 od niemal trzech tygodni traci sukcesywnie do złotówki i porusza się w trendzie spadkowym. Wczoraj doszło do wybicia się z tworzącej się formacji trójkąta, wybicie w górę wcale nie musi spowodować końca ruchu umacniającego złotówkę, natomiast wybicie w dół z pewnością by ten ruch umocniło Oporem dla ewentualnej korekty tego ruchu może być 3,4500, czyli linia łącząca maksima ostatnich tygodni. Dla ruchu w dół wsparciem jest poziom 3,3850 czyli linia łącząca ostatnie minima.
Wykres kursu średniego USD/PLN, za okres od 05.05.2013 do 26.07.2013
Kurs USD/PLN od kilkunastu dni porusza się dość dynamicznie w dół i dotarł do poziomu 3,17 przebijając dolne ograniczenia szerokiego kanału wzrostowego, jednakże odbił się i zawrócił ponownie powyżej tej linii.. Oporem dla ewentualnych wzrostów będzie prawdopodobnie przecięcie się linii wyrysowanej po maksimach ostatnich dni natomiast wsparciem jest już raz przebite dolne ograniczenie kanału wzrostowego na poziomie 3,1750.
Wykres kursu średniego GBP/PLN, za okres od 05.05.2013 do 26.07.2013
Kurs GBP/PLN znajduje się obecnie w trendzie spadkowym. Najbliższym ograniczeniem dla wzrostów są testowane obecnie okolice 4,90, czyli górne ograniczenie kanału spadkowego. W przypadku dalszego spadku wartości najbliższym wsparciem jest minimum z maja na poziomie 4,8750.
Michał Iskat
specjalista cash management
Internetowykantor.pl