Ciepło i rozsądnie
Do termomodernizacji budynków nie trzeba obecnie już nikogo przekonywać. Zainteresowanie unijnymi środkami na nowoczesne ocieplanie pokazuje, że mieszkańcom Śląskiego doskonale znane są negatywne konsekwencje przestarzałych rozwiązań. Już na grudzień br. zaplanowano kolejną edycję konkursu na projekty poprawiające efektywność energetyczną w budynkach mieszkalnych i publicznych. Jest się o co starać – niższe rachunki, ekologia i powietrze, którym można oddychać bez obaw o swoje zdrowie.
21.11.2017 11:57
„Brak ocieplenia, nowoczesnej stolarki okiennej, efektywnych węzłów cieplnych i wentylacji sprawia, że pomieszczenia są albo przegrzewane, albo wychłodzone – o najczęstszych grzechach starych rozwiązań mówi Wojciech Saługa, Marszałek Województwa Śląskiego. – Nie wspominając o dużych stratach energii, pieniędzy oraz zwiększaniu emisji szkodliwych pyłów do atmosfery. Jednak obserwując zainteresowanie naborami na poprawę efektywności energetycznej, widzimy, że nasza praca zaczyna przynosić rezultaty. Wierzymy, że za podążanie w tym ekologicznym kierunku kiedyś podziękują nam nasze dzieci”.
Ciepłe szkoły i przedszkola
Przykładem projektu, który otrzymał dofinansowanie, jest „Kompleksowa termomodernizacja 11 obiektów szkolno-przedszkolnych w Sosnowcu”. Umowa na realizację projektu została podpisana w maju. Inwestycja zakłada zwiększenie efektywności energetycznej poprzez termomodernizację obiektów z terenu Sosnowca, w tym szkół ogólnokształcących z oddziałami rehabilitacji i integracji, gimnazjów, przedszkoli i Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.
Kto może starać się o dofinansowanie?
- jednostki samorządu terytorialnego, ich związki i stowarzyszenia
- podmioty, w których większość udziałów lub akcji posiadają jednostki samorządu terytorialnego lub ich związki i stowarzyszenia
- jednostki zaliczane do sektora finansów publicznych (niewymienione wyżej)
- podmioty wykonujące działalność leczniczą, w rozumieniu ustawy o działalności leczniczej, posiadające osobowość prawną lub zdolność prawną
- szkoły wyższe
- organizacje pozarządowe
- spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe
- towarzystwa budownictwa społecznego
Na co fundusze?
- modernizacja energetyczna budynków użyteczności publicznej oraz wielorodzinnych budynków mieszkalnych (socjalnych, wspomaganych, chronionych i komunalnych udostępnianych na warunkach specjalnych),
- likwidacja „niskiej emisji” poprzez wymianę/modernizację indywidualnych źródeł ciepła lub podłączanie budynków do sieciowych nośników ciepła,
- budowa instalacji OZE w modernizowanych energetycznie budynkach.
Do dzieła!
Wnioski o dotacje można składać od grudnia br. Poprosiliśmy pracowników Urzędu Marszałkowskiego o dwie rady nt. jego przygotowania:
1) Przede wszystkim należy dokładnie przeanalizować Regulamin konkursu i zapoznać się ze wszystkimi wymogami i kryteriami oceny.
2) Zajrzyj do instrukcji wypełniania wniosku o dofinansowanie. Znajdują się w niej wskazówki dotyczące spełniania zasad horyzontalnych, w tym zapewnienia dostępności dla osób z niepełnosprawnościami. W tego typu projektach będzie to oznaczało odpowiednie oznakowanie i zabezpieczenie miejsca wykonywanych prac tak, aby osoby z niepełnosprawnościami nie miały trudności w użytkowaniu obiektu.
W przypadku jakichkolwiek pytań czy wątpliwości warto skorzystać z bogatej oferty pomocy merytorycznej. Przykładowo, potencjał swojego pomysłu na projekt możesz skonsultować w sieci Punktów Informacyjnych, a informacji o ogłaszanych naborach i prawidłowej realizacji projektu zaczerpnąć „z pierwszej ręki” na szkoleniach i spotkaniach z ekspertami.
Wsparcie udzielane jest w postaci dotacji bezzwrotnej, wynoszącej maks. 85% wydatków kwalifikowalnych lub maks. 95% dla projektów rewitalizacyjnych lub realizowanych w formule grantowej, z możliwością wypłaty zaliczek.
Konkurs organizuje Wydział Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.
Zainteresowany? Zainteresowana? Zacznij tutaj: www.slaskieprzyspieszamy.pl
To nie tylko obszerna baza wiedzy na temat RPO, ale także przyjazny przewodnik po konkursach.
Publikacja współfinansowana przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.