Ciężar bogactwa

Mazowsze pod względem bogactwa dogoniło Unię Europejską. To jednak oznacza utratę część funduszy strukturalnych.

Ciężar bogactwa
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

13.07.2012 | aktual.: 13.07.2012 10:35

Od przyszłego roku zacznie być rozdzielany nowy budżet UE. Środki strukturalne są rozdzielane zgodnie z klasyfikacją ekonomiczną. Najwięcej dostają regiony słabiej rozwinięte. To te, których PKB nie przekracza 75 proc. PKB średniej unijnej. W ostatnich latach Mazowsze przekroczyło 90 proc. tego wskaźnika.

Zmiana kategorii klasyfikacji wpływa na sumy pieniędzy, które trafiają na rozwój w ramach funduszy strukturalnych. Zmienia się także ich przeznaczenie. Problem w tym, że średnią na Mazowszu zawyża Warszawa. Pozostała część województwa wciąż wymaga dużych nakładów na infrastrukturę. Jeśli zatem Mazowsze zostanie uznane za region rozwinięty, pieniądze będą musiały być skierowane na badania i rozwój.

Polscy politycy walczą o przyznanie Mazowszu specjalnej podkategorii, która umożliwi zachowanie większej puli środków z Brukseli. Występują przeciwko temu płatnicy netto w UE.

- Trudno traktować w taki sam sposób regiony, które od dawna były zamożne, i te, które nagle znalazły się w tym gronie - komentuje dla DGP eurodeputowany Jan Olbrycht.

W kolejce są kolejne województwa, które w najbliższym czasie mogą stracić uprzywilejowaną pozycję w rywalizacji o fundusze. Blisko są Śląsk (61,2 proc. średniej rozwoju UE), woj. dolnośląskie (61,9 proc.) i Wielkopolska (60 proc.).

rozwójunia europejskafundusze
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)