CIR: dozór elektroniczny dla pedofilów (komunikat)

...

02.08. Warszawa - CIR informuje:

Rząd zaproponował kierowanie na kontrolowane leczenie ambulatoryjne osób, które odbyły karę pozbawienia wolności za popełnienie najcięższych przestępstw seksualnych w związku z zaburzeniami preferencji seksualnych. Przewidział także możliwość stosowania aresztu domowego wobec oskarżonych (podejrzanych). W obydwu przypadkach stosowany będzie dozór elektroniczny. To najważniejsze propozycje zmian w przepisach karnych, zaakceptowane przez Radę Ministrów.

Skierowanie na kontrolowane leczenie ambulatoryjne, jako środek zabezpieczający, będzie można zastosować np. wobec sprawców czynów pedofilskich, w tym gwałtu pedofilskiego. Do tej pory wobec sprawców takich przestępstw można było stosować "zwyczajne" leczenie ambulatoryjne lub leczenie w zakładzie zamkniętym.

Nowe rozwiązanie zakłada, że osoby takie przebywając na wolności będą musiały zgłosić się na terapię, a ich pobyt na wolności będzie kontrolowany przy użyciu aparatury monitorującej. Ten środek zabezpieczający będzie można stosować wobec sprawcy, który ma zakaz zbliżania się do określonych osób lub przebywania w określonych miejscach. Takie rozwiązanie ma pomóc w izolacji sprawców od ich ofiar. Powinno także zapobiec popełnianiu nowych przestępstw, bo sprawca będzie miał świadomość, że jego miejsce pobytu jest pod stałą kontrolą.

Regulacje te wpisują się konsekwentnie realizowaną przez rząd politykę zapobiegania przestępstwom seksualnym w związku z zaburzeniami preferencji seksualnych. Od roku obowiązują przepisy, które przewidują surowe kary za czyny pedofilskie, w tym gwałt pedofilski oraz kierowanie pedofili na leczenie farmakologiczne i psychoterapię.

Rząd proponuje także wprowadzenie do polskiego prawa karnego aresztu domowego, jako środka zapobiegawczego stosowanego wobec oskarżonego, w którego miejscu zamieszkania będzie można zainstalować aparaturę umożliwiającą dozór elektroniczny. Obecnie taki dozór stosowany jest wobec skazanych na karę pozbawienia wolności nie przekraczającą roku. Dzięki nowym przepisom dozór elektroniczny będzie nie tylko sposobem wykonywania kary pozbawienia wolności, ale także środkiem zapobiegawczym stosowanym wobec oskarżonych w toczącym się postępowaniu karnym. Oznacza to zastosowanie aparatury elektronicznej do kontroli ich zachowań, obok obecnie istniejących środków takich jak: tymczasowe aresztowanie, poręczenie majątkowe i dozór policyjny.

Areszt domowy będzie stosowany przez sąd rejonowy na wniosek oskarżonego. Jeśli w trakcie jego stosowania ma on zamieszkiwać z innymi osobami, np. dorosłymi członkami rodziny to będzie konieczna ich pisemna zgoda na zainstalowanie aparatury monitorującej w domu lub mieszkaniu.

Oskarżony korzystający z aresztu domowego będzie musiał nosić nadajnik i przebywać w zasięgu stacjonarnego urządzenia monitorującego. Będzie mógł się oddalić na odległość do 200 metrów, tak aby pozostawać w zasięgu oddziaływania tego urządzenia. Areszt domowy ma być orzekany na okres do 3 miesięcy z możliwością przedłużania, nie dłużej jednak niż na dwa lata. Okres jego stosowania zaliczany byłby na poczet orzeczonej kary.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ wni/

Źródło artykułu:PAP
dozórwięziennictwoprawo

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)