Trwa ładowanie...
dje7oj8

CIR: premier na Turnieju Orlika (komunikat)

...

Share
dje7oj8

13.09. Warszawa - CIR informuje:

Premier Donald Tusk był gościem eliminacji gminnych Turnieju Orlika w Chojnicach. - Jestem bardzo szczęśliwy, że Orliki żyją i że te miejsca będą rzeczywiście coraz intensywniej wykorzystywane przez kilkuletnich i kilkunastoletnich zawodników i zawodniczki, bo dla nich jest to wszystko- podkreślił szef rządu.

Rozgrywki odbywają się w ramach ogólnopolskiej imprezy - Turnieju Orlika o Puchar Premiera Donalda Tuska. Prezes Rady Ministrów zwrócił uwagę, że do udziału w Turnieju zapisało się blisko 100 tys. zawodniczek i zawodników oraz ponad 10 tys. drużyn. - W przyszłym roku, myślę, że te liczby będą jeszcze bardziej imponujące, ale i tak szykuje się nam jeden z największych tego typu turniejów w Europie - ocenił Donald Tusk. - Tak, jak się umówiliśmy kilka lat temu, zbudujemy najnowocześniejszą sieć boisk, do piłki, do koszykówki, do siatkówki, w całej Europie - zaznaczył premier. - Już dzisiaj możemy powiedzieć, że pod tym względem wszyscy nam mogą zazdrościć - dodał szef rządu.

Orlik w Chojnicach, na których odbyły się dzisiejsze rozgrywki, został otwarty 8 listopada 2008 r. Rządowy program "Moje Boisko - Orlik 2012", zakładający wybudowanie w każdej gminie ogólnodostępnych i bezpłatnych kompleksów boisk sportowych, w swoim expose zapowiedział premier Donald Tusk. Do dziś, na półmetku programu, w całym kraju powstało już 1298 boisk. Do końca 2010 r. wybudowanych zostanie kolejnych 566 obiektów.

dje7oj8

- Ja jestem pewny, że tu w Chojnicach i w każdym polskim mieście, w każdej polskiej wsi, rodzą się talenty, które pozwolą dożyć mnie i moim rówieśnikom wielkiej drużyny narodowej - powiedział Donald Tusk. - Zdaniem premiera Orliki są inwestycją nie tylko w sport. - Jest to też inwestycja w wasze zdrowie i radość życia - powiedział premier. Szef rządu zwrócił także uwagę, że w wielu miejscowościach Orliki stają się miejscem spotkań całych rodzin.

Premier życzył zwycięstwa drużynom uczestniczącym w Turnieju.- Każdy Wasz wysiłek, każdy Wasz mecz jest dla mnie wielkim prezentem, wielką radością - powiedział Donald Tusk.

Turniej Orlika o Puchar Premiera Donalda Tuska wystartował 10 września 2010 roku. Rozgrywki organizowane są przez Ministerstwo Sportu i Turystyki we współpracy ze Szkolnym Związkiem Sportowym oraz władzami samorządowymi. Jest to pierwsza tak duża impreza piłkarska skierowana do dzieci i rozgrywana na boiskach wybudowanych w ramach rządowego programu "Moje Boisko - Orlik 2012". Impreza skierowana jest do dziewcząt i chłopców w dwóch kategoriach wiekowych: 10-11 lat i 12-13 lat. W rozgrywkach mogą startować zarówno reprezentacje szkół, jak również tzw. "dzikie drużyny". Do 10 wrzenia br. do udziału w Turnieju zgłoszonych zostało 903 Orlików oraz 10 638 drużyn. Turniej zakończy się 23 października br. wielkim finałem w Warszawie.

O uruchomieniu programu "Moje boisko - Orlik 2012" i przekazaniu z budżetu państwa pieniędzy na budowę rząd zadecydował w kwietniu 2008 r. Określone zostały też wymagania, jakie muszą spełniać te obiekty. Orliki muszą składać się z 2 boisk: piłkarskiego z nawierzchnią z trawy syntetycznej oraz boiska wielofunkcyjnego z nawierzchnią poliuretanową. Dodatkowo w skład kompleksu wchodzi budynek z szatniami i łazienkami dla dzieci. Budowa boisk stanowi jedynie początek szerokiego programu upowszechniania sportu wśród dzieci i młodzieży. W ramach projektu "Animator" na Orlikach zatrudniani są trenerzy bezpośrednio odpowiedzialni za prawidłowe funkcjonowanie każdego obiektu. Z kolei w "Akademii Orlika" 3000 dzieci w wieku 6-8 lat objętych jest 10-miesięcznym szkoleniem piłkarskim prowadzonym przez wykwalifikowanych trenerów.

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ mick/

dje7oj8

Podziel się opinią

Share
dje7oj8
dje7oj8