CIR: wizyta premiera w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (komunikat)
...
20.04. Warszawa - CIR informuje:
W sobotę premier Donald Tusk uda się z czterodniową wizytą gospodarczą do Zjednoczonych Emiratów Arabskich oraz Królestwa Arabii Saudyjskiej. Szef rządu spotka się z politykami i przedstawicielami biznesu obu krajów. Premierowi towarzyszyć będą szefowie największych polskich firm.
Wizyta ma na celu głównie wzmocnienie kontaktów gospodarczych. Poza spotkaniami politycznymi szef rządu weźmie udział m.in. w Polsko-Emirackim Forum Biznesu w Dubaju oraz Polsko-Saudyjskim Forum Biznesu w Rijadzie. Ponadto w każdym z trzech odwiedzanych miast zaplanowano kilka spotkań o charakterze biznesowym. Rząd jest zainteresowany zwiększeniem zaangażowania inwestycyjnego obydwu państw Półwyspu Arabskiego w Polsce oraz intensyfikacją współpracy handlowej.
W Zjednoczonych Emiratach Arabskich Donald Tusk odwiedzi Dubaj i Abu Zabi. Jeszcze w sobotę weźmie udział w kolacji z przedstawicielami elit biznesowych Dubaju, a dzień później będzie gościem Polsko-Emirackiego Forum Biznesu. W Abu Zabi szef polskiego rządu będzie rozmawiał m.in. z wiceprezydentem i premierem Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Władcą Dubaju Szejkiem Mohammedem Bin Rashidem Al Maktoumem. Wieczorem weźmie udział w przyjęciu dla kręgów biznesowych i Polonii. Podczas wizyty zostaną podpisane dwie umowy międzynarodowe: o współpracy gospodarczej oraz o zniesieniu obowiązku wizowego dla posiadaczy paszportów dyplomatycznych.
W Rijadzie, oprócz udziału w Polsko-Saudyjskim Forum Biznesu, premier spotka się m.in. z królem Arabii Saudyjskiej Abdullahem Bin Abdulazizem Al-Saudem. Zaplanowane na poniedziałek są również rozmowy delegacji z ministrami, m.in. spraw zagranicznych oraz ropy. Jest to pierwsza wizyta na szczeblu szefa polskiego rządu w Arabii Saudyjskiej od czasu nawiązania stosunków dyplomatycznych z tym krajem. Król Abdullah złożył wizytę w Polsce w 2007 roku. Dotychczas monarcha odwiedził jedynie kilka wybranych stolic europejskich, stąd szczególny charakter ówczesnej wizyty.
Premierowi towarzyszyć będą szefowie polskich firm z branży paliwowej, finansowej, lotniczej i prawniczej. W spotkaniach biznesowych w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Arabii Saudyjskiej wezmą udział także przedstawiciele czołowych polskich przedsiębiorstw operujących na świecie i zainteresowanych współpracą z partnerami w tym regionie, m.in. z branży zbrojeniowej, elektronicznej, odzieżowej, chemicznej oraz dóbr luksusowych. W różnych etapach wizyty będzie uczestniczyło około 40 polskich biznesmenów. Część z nich przyleci do Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Arabii Saudyjskiej z premierem, a część indywidualnie.
Zjednoczone Emiraty Arabskie i Arabia Saudyjska pozostają największymi odbiorcami polskiego eksportu wśród państw arabskich. Polska ma obecnie dodatni bilans w handlu z obydwoma krajami.
W 2011 roku obroty handlowe ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi wyniosły 453 mln dol. i wzrosły o prawie 37 procent w stosunku do roku 2010. Eksportujemy głównie urządzenia mechaniczne i elektryczne, wyroby z metali nieszlachetnych, artykuły spożywcze, produkty przemysłu chemicznego oraz środki transportu. Z kolei ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich sprowadzamy przede wszystkim aluminium, wyroby z metali nieszlachetnych i tworzyw sztucznych oraz materiały i wyroby włókiennicze. W przeszłości polskie przedsiębiorstwa zrealizowały kontrakty o wartości kilkuset milionów dolarów, m.in. budowę fabryki opakowań metalowych Can-Pack w Dubaju, czy sprzedaż autobusów Solaris. Działają tam także polskie przedsiębiorstwa z branży naftowo-gazowej, budowlanej (Librus), instalacyjnej (Sergas), usług geodezyjnych, urządzeń klimatyzacyjnych (VTS Clima) oraz mebli (MDD).
Do grupy największych polskich eksporterów do Zjednoczonych Emiratów Arabskich należą m.in.: Komsa Polska Sp. z o.o., Spinox Uno Poland Sp. z o.o., Gdańska Stocznia "Remontowa" SA, Procter and Gamble Sp. z o.o., Swedwood Poland Sp. z o.o., Stalprodukt SA, Wilk Elektronik SA, Solaris Bus & Coach SA, SGL Carbon Polska SA.
Z kolei największymi importerami produktów ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich są m.in.: ATS StahlSchmidt & Maiworm Sp.z o.o., Ronal Polska Sp. z o.o., Sapa Aluminium Sp.z o.o., Alupol Packaging Sp. z o.o., Bon Prix Sp. z o.o., Total Pack Sp. z o.o., Pragma Trade Sp. z o.o., Praxis SA.
Obroty handlowe z Arabią Saudyjską sięgnęły w 2011 roku 544 mln dol., czyli wzrosły o 29 procent w stosunku do roku 2010. W polskim eksporcie przeważają urządzenia mechaniczne i elektryczne, artykuły spożywcze i produkty pochodzenia zwierzęcego, a także meble, wyroby papiernicze i opony. W imporcie dominuje jedna pozycja - tworzywa sztuczne, które tradycyjnie stanowią około 90 procent naszych zakupów w Arabii Saudyjskiej. Najbardziej znane saudyjskie inwestycje w Polsce to m.in. Ośrodek Konia Arabskiego koło Płońska, zakłady spółek Amiantit Group (systemy rurociągowe) i Zamil Steel (budowa hal i magazynów), szereg inwestycji giełdowych i w sektorze nieruchomości (np. Verity Group). W Polsce na koszt rządu Arabii Saudyjskiej kształci się ponad pół tysiąca studentów z tego kraju.
Arabia Saudyjska jest najbardziej rozwiniętym gospodarczo krajem arabskim. Wytwarza około jedną czwartą PKB całego świata arabskiego, dysponując znacznymi zasobami kapitałowymi i największym w regionie potencjałem importowym.
Sektory gospodarki, które dla Polski są najbardziej interesujące i mogą okazać się perspektywiczne w przyszłej współpracy gospodarczej to: przemysł petrochemiczny, hutniczy, wydobywczy, maszynowy, obronny, rolno-spożywczy, budownictwo przemysłowe, mieszkaniowe, drogowe, portowe, kolejowe, telekomunikacja, IT, specjalistyczne usługi techniczne (geodezyjne, kartograficzne, konserwatorskie, architektoniczno-urbanistyczne), ochrona środowiska i gospodarki wodnej, turystyka, hotelarstwo i ochrona zdrowia.
Inwestycje z wykorzystaniem kapitału obu państw arabskich często dokonywane są za pośrednictwem wyspecjalizowanych funduszy zarejestrowanych w Europie Zachodniej i Stanach Zjednoczonych, co powoduje, że nie są uwzględniane w obrotach z tymi krajami.
W Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Arabii Saudyjskiej pracuje wielu polskich specjalistów, głównie lekarzy, architektów, wykładowców, inżynierów i informatyków. Szacuje się, że liczba polskich obywateli w Zjednoczonych Emiratach Arabskich sięga 1500, a w Arabii Saudyjskiej około 300.
www.premier.gov.pl/centrum_prasowe/wydarzenia/wizyta_premiera_w_zjednoczonyc,9688/
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)
kom/ sewa/