28.01. Warszawa - CIR informuje:
W środę seria spotkań premiera Tuska w stolicy Węgier, Budapeszcie: z premierem Węgier Viktorem Orbanem, premierami Czech i Słowacji oraz przewodniczącym węgierskiego parlamentu. Wśród tematów rozmów będzie aktualna sytuacja na Ukrainie.
Spotkanie z Viktorem Orbanem
Premierzy Polski i Węgier będą rozmawiać o sytuacji na Ukrainie. Wśród innych tematów spotkania znajdą się także bieżące kwestie dotyczące współpracy Polski i Węgier na forum Unii Europejskiej. Chodzi m.in. o politykę klimatyczno-energetyczną.
Premierzy państw Grupy Wyszehradzkiej o Ukrainie
Premier Tusk spotka się także z przewodniczącym węgierskiego parlamentu Laszlo Koverem w temacie m.in. współpracy parlamentarnej w Grupie Wyszehradzkiej. Następnie premier Tusk złoży wieniec pod Grobem Nieznanego Żołnierza. Szef polskiego rządu będzie też gościem na koncercie w budapeszteńskiej Akademii Muzycznej.
Po koncercie przewidziane jest spotkanie premierów państw Grupy Wyszehradzkiej poświęcone aktualnej sytuacji na Ukrainie.
Konsultacje międzyrządowe
Podczas wizyty premierowi Tuskowi towarzyszyć będą: - Minister Obrony Narodowej Tomasz Siemoniak, - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Stanisław Kalemba, oraz Podsekretarze Stanu: - Andrzej Dycha z Ministerstwa Gospodarki, - Marcin Kubiak z Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju.
Planowane są spotkania poszczególnych resortów z ich odpowiednikami w formie konsultacji międzyrządowych.
Podpisywane dokumenty
W czasie wizyty przewidywane jest podpisanie następujących dokumentów: - Porozumienie między resortami spraw zagranicznych Polski i Węgier o programie współpracy pozarządowej. Porozumienie dotyczy wspierania finansowego wspólnych projektów. Chodzi o promocję polityki zagranicznej obu państw, budowanie społeczeństwa obywatelskiego i współpracę młodzieży (wspólnych studiów i sesji naukowych). - Umowa między Rządem RP a Rządem Węgier o wymianie i wzajemnej ochronie informacji.
To pierwsza oficjalna wizyta premiera Donalda Tuska na Węgrzech.
Od 1 lipca 2013 Węgry pełnią roczne przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiej. W lipcu 2013 przewodnictwo przejmie Słowacja.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ amt/