Trwa ładowanie...
d10l24h
kary
31-08-2009 10:14

CIR ws. zmian w odbywaniu kar (komunikat)

...

d10l24h
d10l24h

31.08. Warszawa - CIR informuje:

Od 1 września 2009 r. zacznie obowiązywać system dozoru elektronicznego (SDE) w wykonywaniu kary pozbawienia wolności. Skazani za drobne przestępstwa będą mogli odbywać karę poza zakładem karnym. Dzisiaj o godz. 13.00 w siedzibie resortu sprawiedliwości odbędzie się konferencja prasowa w tej sprawie.

Chodzi o osoby skazane na pół roku pozbawienia wolności lub na rok, które odbyły połowę tej kary. Skazany, który będzie chciał skorzystać z tego systemu musi złożyć wniosek do sądu rejonowego. SDE umożliwi kontrolę przestrzegania przez skazanego obowiązku nie zbliżania się do określonych osób lub przebywania w określonych miejscach, np. na stadionie. Pozwoli też na bieżąco monitorować miejsce jego pobytu.

Wdrożenie dozoru elektronicznego pomoże rozwiązać problem przepełnionych więzień i obniżyć koszty utrzymania skazanego. Odbywanie kary przez jednego więźnia w systemie SDE będzie kosztować ok. 100 zł miesięcznie, podczas gdy jego pobyt w celi kosztuje budżet państwa ok. 2.300 zł. Skazany odbywający karę w systemie SDE zapłaci 80 zł brutto za postępowanie wykonawcze, a dodatkowo za każdy dzień odbywania kary - 2 zł brutto.

d10l24h

Zakłada się, że w 2009 r. z elektronicznych bransoletek skorzysta 500 skazanych. System początkowo zacznie działać w apelacji warszawskiej, a od czerwca 2010 r. zostanie wdrożony w: białostockiej, lubelskiej i krakowskiej. Z początkiem stycznia 2011 r. systemem będą objęte kolejne apelacje - poznańska, gdańska i rzeszowska.

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ wni/

d10l24h
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d10l24h