Trwa ładowanie...

Cisza nocna na lotnisku Chopina. Od niedzieli samoloty nie polecą między 23.30 a 5.30 rano

Od niedzieli 25 marca na Porcie Lotniczym im. Chopina będzie obowiązywać cisza nocna. To oznacza, że samoloty nie będą mogły latać między godziną 23.30 a 5.30. Wyjątkiem będzie awaria maszyny lub opóźnienie. Decyzja związana jest ze skargami mieszkańców stolicy, którzy narzekali na hałas.

Cisza nocna na lotnisku Chopina. Od niedzieli samoloty nie polecą między 23.30 a 5.30 ranoŹródło: WP.PL
d4enlqz
d4enlqz

Zarząd Lotniska Chopina już w zeszłym roku poinformował, że wprowadzi ciszę nocną. Przepisy wchodzą w życie od niedzieli 25 marca. Dla pasażerów to dość istotna zmiana - oficjalnie żadeń samolot nie będzie mógł wylecieć ani wylądować w godzinach 23.30-5.30 rano. To wiąże się z nowym rozkładem lotów, który wprowadzają wszyscy korzystający z lotniska przewoźnicy.

Wyjątkek będą stanowiły awarie maszyn lub opóźnienia nie z winy przewoźnika - przykładowo z powodu złej pogody. Zakaz lotów nie dotyczy też samolotów wojskowych, państwowych oraz sanitarnych. Jednak gdy linia lotnicza będzie się zbyt często spóźniać - zostanie ukarana grzywną.

Zobacz:

Decyzja o ogłoszeniu ciszy nocnej ma być spowodowana skargami mieszkańców stolicy, którzy narzekali na problemy ze snem. Przeszkadzał im hałas, jaki towarzyszy startom i lądowaniu maszyn.

d4enlqz

Lotnisko będzie jednak otwarte – dla pasażerów czekających na poranne loty oraz będzie pełnić rolę portu awaryjnego.
Jak powiedział dyrektor portu Mariusz Szpikowski w rozmowie z Polskim Radiem, między godziną 23.30 a 5.30 rano startowało i lądowało zwykle kilkanaście samolotów. Z godzin nocnych korzystały do tej pory głównie samoloty czarterowe oraz tani przewoźnicy. W sumie na lotnisku obsługiwano rocznie 15,5 mln pasażerów.

Z zapowiedzi rządu wynika, że Port im. fryderyka Chopina w Warszawiezostanie zamknięty w 2027 roku. Wiąże się to z decyzją o otwarciu Centralnego Portu Komunikacyjnego, o czym informował pełnomocnik rządu do spraw CPK, Mikołaj Wild. Ma to być lotnisko bazowe m.in. dla PLL LOT, a port lotniczy "Solidarność" ma powstać w miejscowości Stanisławów, w gminie Baranów.

Decyzja jest związana z prognozami o przyszłym problemach Chopina z jego przepustowością - rosnąca się liczba pasażerów sprawi, że w ciągu kilku lat port może już nie pomieścić wszystkich podróżnych. Co roku lotniczy środek transportu wybiera bowiem coraz więcej Polaków.

d4enlqz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4enlqz